تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

بیانیه سیاسی هالیوود علیه ترامپ

فناوری اطلاعات فارس :بیانیه سیاسی هالیوود علیه ترامپ

به گزارش همشهری، فرایند رای‌گیری برای برگزیدن برندگان اسکار۲۰۱۷ سه‌شنبه آینده (۳اسفند) به پایان می‌رسد و مهم‌ترین نکته برای سینمادوستان ایرانی، اهدا شدن یا نشدن مجسمه طلایی به «فروشنده» در غیاب اصغر فرهادی است؛ فیلمسازی که پیش‌تر در اعتراض به فرمان اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا مبنی‌بر جلوگیری از ورود شهروندان ۷کشور مسلمان، اعلام کرده بود سفر خود را به لس‌آنجلس برای حضور در مراسم اهدای جوایز اسکار لغو کرده است.

کریستوفر تیپلی، منتقد و خبرنگار ورایتی در گزارش خود با اشاره به دشوار بودن کار رای‌دهندگان آکادمی برای انتخاب برندگان ۵بخش بهترین بازیگر مرد (بین کیسی افلک و دنزل واشنگتن)، بهترین فیلمنامه (بین «لالالند» و «منچستر بای د سی»)، بهترین تدوین و بهترین طراحی و آرایش مو، درباره بهترین فیلم خارجی‌زبان نوشت: در این بخش رقابت اصلی میان «مردی به نام اووه» از سوئد، فروشنده از ایران و «تونی اردمان» از آلمان است.

او گزارش خود را چنین ادامه می‌دهد: پیش از دستور اجرایی ترامپ، به‌نظر می‌رسید راه برای درخشش تونی اردمان هموار است؛ فیلمی که برخی معتقدند باید نخل طلایی جشنواره کن را می‌برد اما ناگهان فرصت برای صدور بیانیه فرهادی و نیامدن او به مراسم اسکار فراهم شد. منتقدان هر ۲فیلم را تحسین کرده‌اند اما شاید مردی به نام اووه بتواند همه را غافلگیر کند؛ فیلمی که در بخش بهترین چهره‌پردازی و مو هم نامزد شده است.

در همین حال، هالیوود ریپورتر هم گزارشی منتشر کرد و در آن مدعی شد اهدای جایزه اسکار به فرهادی و فروشنده او می‌تواند به معنی صدور یک بیانیه سیاسی از پایگاه هالیوود علیه ترامپ و سیاست‌های تفرقه‌افکنانه او باشد. هر چند همین سیاست‌ها توانسته بین بخش‌هایی از جامعه آمریکا به‌ویژه هنرمندان و سینماگران اتحاد ایجاد کند. از سوی دیگر، مردی به نام اووه هم دست روی مضامینی چون بیکاری و سیاست‌های ضدمهاجرت در سوئد گذاشته که از علایق هالیوودی‌هاست.

نکته جالب اینکه داستان نماینده سوئد در اسکار هشتاد و نهم درباره مردی سالخورده، متعصب، تندخو و سرسخت است که زندگی او با آمدن یک زن ایرانی به خانه کناری دستخوش دگرگونی‌های اساسی می‌شود. حالا رای‌دهندگان آکادمی اسکار باید تصمیم بگیرند با اهدای جایزه امسال به فروشنده یک بیانیه سیاسی از هالیوود صادر کنند یا با توجه نشان دادن به مردی به نام اووه، سراغ صادر کردن یک بیانیه صریح‌تر درباره بیکاری، وضعیت معلولان، رویکردهای ضد‌مهاجرتی و فساد در بخش تأمین مسکن بروند.

  • احساس بالاتر از سیاست؟

هر چند شواهد و قرائن از پیروزی احتمالی «فروشنده» اصغر فرهادی در اسکار۲۰۱۷ حکایت می‌کند اما نباید فراموش کنیم که آکادمی اسکار در حدود یک دهه اخیر بارها برای توجه نشان دادن به فیلم‌های سیاسی خارجی‌زبان فرصت داشته و همواره میدان را به نفع آثار احساس‌گرایانه خالی کرده است.

«اینک بهشت» هانی ابواسد با موضوعی درباره درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی در ۲۰۰۵، انیمیشن «والس با بشیر» درباره جنگ ۱۹۸۲ لبنان در ۲۰۰۸، «گره بادر ماینهوف» اولی ادل درباره اعتراض دانشجویان آلمانی به حضور شاه ایران در برلین در ۲۰۰۸، «تیمبوکتو» عبدالرحمن سیساکو درباره فعالیت گروه‌های بنیادگرا در ۲۰۱۴و «لویاتان» آندری زویاگینتسف درباره فساد در حکومت روسیه در ۲۰۱۴فیلم‌هایی بودند که با پیام‌های پررنگ سیاسی به اسکار آمدند و دست خالی بازگشتند.


بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵ | 26 views | دسته: هنر
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی