تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

نفوذ ویکی‌لیکس در سیا

فناوری اطلاعات فارس :نفوذ ویکی‌لیکس در سیا

درحالی‌که دولت آمریکا با رد نکردن این اسناد دستور پیگرد و تعقیب عوامل درز این اطلاعات را داده، گزارش‌ها نشان می‌دهد که احتمالا ویکی‌لیکس به‌صورت گسترده از نیروهای کارآموز سیا برای افشاگری استفاده می‌کند.ویکی‌لیکس به‌تازگی آگهی استخدام سیا در توییتر را با عنوان «فرصتی برای افشاگری» بازنشر کرده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویکی‌لیکس طی سال‌های گذشته استفاده مناسبی از نیروهای سیا کرده و اسناد مورد نیاز خود را از داخل این سازمان به‌دست آورده است. علاوه بر استفاده از نیروهای سیا به‌ویژه کارآموزهای این سازمان جاسوسی مقام‌های اطلاعاتی آمریکا احتمال می‌دهند که ویکی‌لیکس حتی نیروهای خود را برای استخدام روانه این سازمان کرده است.

ویکی‌لیکس اکنون در جهان دیگر یک پایگاه اینترنتی که با بنیانگذار آن جولیان آسانژ شناخته شود، نیست و تبدیل به جریانی شد که گروه‌های مختلف از آن برای افشاگری حمایت می‌کنند. منابع نزدیک به نهادهای اطلاعاتی آمریکا می‌گویند که احتمالا هزاران نفر از حامیان جریان فکری ویکی‌لیکس خود را به‌عنوان داوطلب استخدام به سازمان‌های اطلاعاتی و سیا معرفی می‌کنند.

به همین‌خاطر نیروگیری سیا برای ویکی‌لیکس یک فرصت مهم جهت افشاگری‌های آینده به‌حساب می‌آید. سیا به‌صورت دوره‌ای از فارغ‌التحصیلان جدید دانشگاه‌ها می‌خواهد که با شرکت در آزمون و مصاحبه دوره کارآموزی خود را در این سازمان پشت سر بگذرانند و از این دوره برای شناسایی و جذب نیروهای جدید خود استفاده می‌کند.

افراد داوطلب مورد بررسی سوابق و همچنین تست دروغ‌سنجی قرار می‌گیرند اما باز هم امکان دارد که طرفداران ویکی‌لیکس با روش‌هایی خاص بتوانند این مراحل را پشت سر بگذرانند. این گمانه‌زنی در حالی صورت گرفته که اف‌بی‌آی به‌دنبال افشاگری جدید ویکی‌لیکس تلاش گسترده‌ای را برای بازداشت عاملان درز این اسناد شروع کرده است.

هفته گذشته ویکی‌لیکس ۸هزار و ۷۶۱سند و فایل را منتشر کرد که نشان می‌داد سیا به به‌صورت هماهنگ و برنامه‌ریزی شده اقدام به تولید بدافزارهای نفوذی کرده که از حفره‌های امنیتی ابزارهای الکترونیکی کاربران ازجمله تلفن‌های همراه، کامپیوترها و هر دستگاهی که به اینترنت وصل شود برای جاسوسی استفاده می‌کنند. براساس اسناد ویکی‌لیکس همه ابزارهای هوشمند و مدرن در تیررس این جاسوسی بوده‌اند. هکرها موفق شده‌اند به تلفن‌های آیفون و گوشی‌های اندروید و کامپیوترهای شخصی با سیستم‌عامل‌های مختلف ازجمله ویندوز نفوذ کنند.

افشاگری علیه دولت‌ها اکنون به‌ویژه با استفاده از هک تبدیل به یک جریان اجتماعی شده که هر روز طرفداران بیشتری برای جریان آزاد اطلاعات و افشای اسناد مخفی کشورها پیدا می‌کند. جریان هکتیویسم که از رایانه و شبکه‌های رایانه‌ای در جهت اعتراض و مقاصد سیاسی استفاده می‌کند به همین‌خاطر طرفداران زیادی دارد.

  • ۵افشاگر مهم از داخل نهادهای آمریکا
  • بردلی منینگ؛ سرباز افشاگر

این سرباز ارتش آمریکا و یکی از افشاگرهای مهم این کشور حالا ۲۵ساله شده و هنوز در زندان به سر می‌برد. بردلی منینگ که در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۵۰ هزار سند محرمانه دولت و ارتش آمریکا را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده حامیانی سرسخت و مخالفانی جدی دارد. طرفدارانش او را لایق بردن جایزه صلح نوبل می‌دانند و مخالفانش او را به خیانت متهم می‌کنند.

  • مارک فلت؛ «دیپ تروت» واترگیت

تا مدت‌ها افشاگری واترگیت را به نام باب وودوارد و کارل برنشتاین، ۲خبرنگار روزنامه واشنگتن پست می‌شناختند. منبع اصلی این افشاگری مهم و جریان‌ساز در تاریخ آمریکا اما مارک فلت، یکی از مقام‌های ارشد اف‌بی‌آی بود که با اسم رمز دیپ تروت یا گلوی عمیق شناخته می‌شد. مارک فلت به‌عنوان معاون رئیس سازمان، یکی از ارشدترین مأموران آن محسوب می‌شد. این فلت بود که به خبرنگاران روزنامه واشنگتن پست اطلاع داد که به حادثه دزدی هتل واترگیت با دقت بیشتری نگاه کنند و آن را مورد بررسی قرار دهند.

  • دانیل السبرگ، افشاگر ویتنام

السبرگ را اکنون در کنار اسنودن و منینگ از مهم‌ترین افشاگران آمریکا می‌دانند. دانیل السبرگ در سال ۱۹۷۱ و زمانی که یک تحلیلگر دفاعی در پنتاگون بود با افشای اسنادی محرمانه در مورد جنگ ویتنام که به اوراق پنتاگون مشهور شد، دولت آمریکا را با یک بحران تمام‌عیار روبه‌رو کرد. السبرگ ۷ هزار صفحه سند را در اختیار روزنامه نیویورک‌تایمز قرار داد تا بزرگ‌ترین رسوایی برای پنتاگون رقم بخورد. این اسناد نشان می‌داد که مقامات ارشد پنتاگون و دولت وقت آمریکا چطور جنگ ویتنام را در مسیری اشتباه پیش برده بودند.

وقتی روز ۶ ژوئن روزنامه گاردین روی دکه آمد، بزرگ‌ترین افشاگری علیه آمریکا کلید خورد. اسنودن ۳۰ ساله حالا با انتشار اسناد جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا (یکی از سری‌ترین نهادهای این کشور) تحت تعقیب‌ترین فرد این کشور به‌حساب می‌آید. شاید حجم اطلاعاتی که ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، خیلی بیشتر از افشاگری اسنودن بوده اما به عقیده کارشناسان اطلاعاتی، اهمیت اسنادی که گاردین انتشار آنها را شروع کرد، بسیار بیشتر است.

  • لیندا تریپ؛ افشاگری از کاخ سفید

این کارمند سابق کاخ سفید و پنتاگون عامل افشا شدن ماجرای رابطه پنهانی بیل کلینتون و مونیکا لووینسکی است؛ مسئله‌ای که رئیس‌جمهور وقت آمریکا را تا مرز برکناری از قدرت برد. در هجدهم ژانویه ۱۹۹۸، سایت خبری دراج ریپورت (Drudge Report) گزارشی از رابطه غیراخلاقی بیل کلینتون و یک کارآموز کاخ سفید منتشر کرد که تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین جنجال‌های سیاسی و حقوقی آمریکا شد و به اعتبار حزب دمکرات ضربه‌ای جدی زد.


اسفند ۲۵ام, ۱۳۹۵ | 14 views | دسته: تازه ها IT، علمی
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی