تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

افزایش ۱۴.۵ درصدی دستمزد کارگری

فناوری اطلاعات فارس :افزایش ۱۴.۵ درصدی دستمزد کارگری

این نشست، طولانی‌ترین جلسه‌ این شورا بود که به‌صورت غیررسمی از ساعت ۱۵و رسما از ساعت ۱۷روز سه‌شنبه با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و نمایندگان وزرای اقتصاد و صنعت، به ریاست علی ربیعی، وزیر کار در محل وزارت کار برگزار شد و تا ساعت ۵:۳۰ بامداد چهارشنبه به درازا کشید.

در این نشست بالاخره اعضای شورای‌عالی کار روی افزایش ۱۴.۵درصدی دستمزد حداقلی‌بگیران مشمول قانون کار به توافق رسیدند و براین اساس حداقل دستمزد کارگران با ۱۱۸هزار تومان افزایش به رقم ۹۳۰هزار تومان در‌ماه رسید. طبق این توافق، حداقل دستمزد روزانه کارگران از ۲۷۰هزار و ۷۲۲ریال در سال ۹۵به ۳۰۹هزار و ۹۷۷ریال برای سال ۹۶ افزایش می‌یابد؛ ضمن اینکه حق اولاد، سنوات و عیدی کارگران نیز مشمول این افزایش می‌شود. با این حساب، حداقل دریافتی کارگران، اعم از حقوق و مزایا به یک میلیون و ۳۱۷هزار تومان می‌رسد؛ ضمن اینکه حداقل عیدی سال ۹۶ یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران در این سال نیز ۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان محاسبه خواهد شد.

البته این میزان افزایش دستمزد تا رقم مورد انتظار طرف‌ کارگری فاصله زیادی دارد. علی خدایی، عضو کارگری شورای‌عالی کار در این‌باره می‌گوید: ما ناراضی اما امیدوار هستیم؛ چراکه کارگران در این نشست به موفقیت بزرگی دست یافتند و توانستند به اجرای بند ۲ماده ۴۱قانون کار یعنی دخالت‌دادن هزینه معیشت در تعیین دستمزد رسمیت ببخشند هرچند عقب‌ماندگی مزد از هزینه معیشت جبران نشده است. به گفته خدایی، اکنون سبد هزینه معیشت کارگران با تأیید هر سه طرف کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین شده و نتیجه محاسبات آن به‌عنوان یک سند بالادستی در شورای‌عالی کار ثبت شده است.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه از ابتدای جلسه اخیر شورای‌عالی کار، طرف‌های کارفرمایی و دولت بر افزایش ۶٫۸درصدی دستمزد (به اندازه نرخ تورم) نظر داشتند، می‌گوید: هر دو طرف تا افزایش ۱۰درصدی دستمزد نیز با رضایت نسبی موافقت کردند اما افزایش ۱۴٫۵درصدی دستمزد با چانه‌زنی و اصرار زیاد طرف‌های کارگری محقق شد.

  • کاهش ارزش دستمزد متوقف شد

خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به کاهش مداوم ارزش دستمزد کارگران در برابر هزینه معیشت، می‌گوید: طبق بررسی‌های انجام شده، با افزایش حدود ۱۸۲هزار تومانی خالص دریافتی کارگران در سال۹۶، روند نزولی کاهش ارزش دستمزد در برابر هزینه معیشت متوقف می‌شود و با توافق فعلی، این روند کاهشی متوقف شده است.

سومین جلسه شورای‌عالی کار برای تعیین تکلیف نهایی دستمزد۹۶ در حالی برگزار شد و به افزایش ۱۴٫۵درصدی دستمزد رأی داد که پیش از آن هر سه طرف حاضر در این شورا بر رقم ۲میلیون و ۴۸۹هزار تومان برای هزینه معیشت یک خانوار ۳٫۵نفره کارگری به توافق رسیده بودند. البته کارشناسان با توجه به تجربه سال‌های گذشته، پیش‌بینی کرده بودند دستمزد۹۶ حداکثر با اصرار و چانه‌زنی طرف‌های کارگری حدود ۱۵درصد افزایش خواهد‌یافت.

  • افزایش ۱۲درصدی سایر سطوح مزدی

در این جلسه علاوه بر افزایش ۱۴٫۵درصدی دستمزد حداقل‌بگیران، مصوبه دیگری مبنی بر افزایش ۱۲ درصدی سایر سطوح مزدی به میزان آخرین مزد سال ۹۵ به اضافه روزانه ۶هزار و ۷۶۸ ریال نیز به تصویب رسید. با اعمال افزایش این بند، مزد شغل کارگران مشمول طبقه‌بندی مشاغل و نیز مزد ثابت کارگران نباید از حداقل دستمزد روزانه کارگران (مبلغ ۳۰هزار و ۹۹۷ تومان) کمتر شود.

همچنین طبق مصوبه شورای‌عالی کار، پایه سنوات در سال ۹۶ درخصوص کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار هم که دارای یک‌سال سابقه کار بوده یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، روزانه هزار و ۷۰۰تومان تعیین شد.

از دیگر سو، نرخ پایه (سنوات) کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ هزار و ۷۰۰تومان و سقف آن در گروه ۲۰ مبلغ ۲هزار و ۲۶۰تومان همانند سال گذشته اعمال می‌شود و برای سایر گروه‌ها براساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.

به کارگران فصلی نیز به نسبت مدت کارکردشان در سال ۹۵ میزان مقرر در این بند تعلق می‌گیرد. البته شورای‌عالی کار در مورد دیگر جزئیات بسته مزد از جمله حق بن خواربار و حق مسکن به توافق جدیدی دست نیافت؛ از این‌رو در سال آینده نیز مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار بدون تغییر همچنان ماهانه ۱۱۰‌هزار تومان از سوی کارفرمایان پرداخت می‌شود و حق مسکن نیز کماکان ۴۰‌هزار تومان خواهد بود.


اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۵ | 18 views | دسته: تازه ها IT
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی