تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

دست‌اندازهای توسعه صنعتی سال ۹۶

فناوری اطلاعات فارس :دست‌اندازهای توسعه صنعتی سال ۹۶

با استناد به این گزارش، نرخ رشد بخش صنعت نیز طی ۹ماهه امسال ۵٫۸ درصد تعیین و اعلام شده است که طی این مدت شاخص تولید ۱۴گروه صنعتی در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۴افزایش داشته اما گروه «تعمیر و نصب ماشین آلات و تجهیزات» با افزایشی معادل ۳۷درصد بیشترین تأثیر را بر رشد مثبت بخش صنعت داشته است. اما شاخص ۹گروه صنعتی دیگر حتی نسبت به دوره مشابه سال ۹۴کاهش داشته و بیشترین کاهش معادل ۲۹درصد و در گروه «تولید محصولات رایانه‌ای، الکترونیکی و نوری» بوده است.

آمارهای رشد صنعتی امسال بیانگر این واقعیت است که بخش صنعت هنوز هم با چالش‌های بزرگی به‌ویژه در بنگاه‌های کوچک و متوسط مواجه است که می‌تواند زمینه محقق نشدن اهداف پیش‌بینی شده برای بهبود وضعیت این بنگاه‌ها در سال آینده را فراهم کند. علاوه بر تأثیر نامطلوب نوسان نرخ ارز و دلار چند نرخی، تداوم رکود اقتصادی، کمبود نقدینگی، تورم، موانع واردات و صادرات، دیوانسالاری دریافت و باز پرداخت تسهیلات بانکی تولید،

ماشین آلات فرسوده، زیر‌ساخت‌های نامناسب بخش کشاورزی و تأثیر آن دربرخی زیر بخش‌های صنعتی مانند صنایع غذایی، بالاتر بودن قیمت مواداولیه تولید مواد غذایی نسبت به قیمت خریدهای تضمینی وقیمت‌گذاری دستوری کالاهای صنعتی از مواردی است که می‌تواند توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی در سال آینده را به چالش کشیده و حتی زمینه بازگشت نرخ رشد منفی صنعت را فراهم کند. در‌واقع سال آینده نیز رکود و فضای غیررقابتی کسب و کار چالش اصلی توسعه بنگاه‌های تولیدی صنعتی خواهد بود.

با این شرایط مسئولان بانک مرکزی و وزارت صنعت از پرداخت بیش از ۱۶هزارو ۱۰۰میلیارد تومان تسهیلات به بیش از ۲۳هزار و ۴۱۰بنگاه مشمول کوچک و متوسط صنعتی تا پایان سال۹۵و درخواست این وزارتخانه برای پرداخت ۴۲هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به ۱۲۱هزار واحد تولیدی در سال آینده خبر می‌دهند.

این در حالی است که پرداخت تسهیلات امسال تولید با اما و اگرهای بسیاری در زمینه میزان اثربخشی و نحوه تخصیص منابع مواجه بوده است. ارتباط نامتعادل بودجه و یکسان‌سازی‌ نرخ ارز و دخالت‌های نظام بانکی در بازار ارز نیز از دیگر چالش‌های بزرگ تولید در سال آینده است که می‌تواند با رشد بی‌رویه قیمت‌ها و نابسامانی نظام قیمت‌گذاری، بخش تولید را با چالش جدی مواجه کرده و در نرخ تورم مؤثر باشد.

  • ‌رئیس هیأت مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی

اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۵ | 19 views | دسته: تازه ها IT
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی