تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

سوگند ماندگار مدافعان حرم 

فناوری اطلاعات فارس :سوگند ماندگار مدافعان حرم 

 گرچه او تلاش می‌کرد خلاصه وکوتاه به سؤالات ما پاسخ دهد اما در میان جملات وی به راحتی می‌شد بازتاب معنوی این حضور و وضعیت روحانی این حرم مطهر که به حضور مدافعان حرم هم مزین شده است را احساس کرد. حسین شریفی ۳۴سال دارد و ۱۴سال است که در حرم بی‌بی‌زینب(س) خدمت می‌کند. او از اهالی افغانستان است و در شهر مزار شریف به دنیا آمده.

  • چطور شد خادم حرم حضرت زینب(س) شدید؟

نمی‌دانم این مسئله را چگونه توصیف کنم، فقط می‌توانم بگویم که حضرت‌زینب سلام‌الله‌علیها خودشان این بنده را طلبیدند و خواستند. باور نمی‌کنید من چند روز بعد از آنکه به سوریه آمدم خود را در حرم ایشان یافتم، در روزهای اول من شرایط روحی و حتی جسمی مناسبی نداشتم. در آنجا خطاب به ایشان درخواست کردم که جایی برای من پیدا کنند که من در آنجا کار کنم. یک هفته بعد از این درخواست بود که متوجه شدم در داخل حرم به‌عنوان خادم مشغول کار و خدمت به زائران حرم ایشان هستم.

  • خاطراتی از دوره خادمی خود دارید که بازگو کنید؟

واقعیت را بخواهید، ۱۴سال خدمت خانم حضرت زینب(س) بودن، خاطرات بسیار زیادی به همراه دارد. نمی‌دانم از کدام خاطرات باید شروع کنم، چه خاطره‌ای را ذکر کنم و به کدام یک بپردازم؛ خاطراتی که از دیگر خادمان دارم، خاطراتی که از کرامات آن حضرت به چشم خودم دیده‌ام یا موارد دیگر، کدام را بازگو کنم.

من با چشم خودم دیدم که مردی فلج وارد حرم شد. او از اهالی شهر الرقه سوریه بود، این مرد از ناحیه پا کاملا فلج بود و به شکلی شبیه به سینه‌خیز پای خود را می‌کشید و به سوی ضریح این حضرت حرکت می‌کرد. از درب رواق تا ضریح را سینه‌خیز یا روی دست و پا خودش را کشید. در همان حال به خوبی به یاد دارم که شماری از عراقی‌ها در گوشه‌ای در کنار ضریح مجلس عزایی به پا کرده و در حال مرثیه‌سرایی و سینه‌زنی و گریه بودند. این مرد هم در همین حال خود را به میان آنها رساند و شروع به سینه‌زنی کرد. همین که حاضران ایستاده شروع به سینه‌زنی کردند، این مرد هم از افرادی که در اطرافش بودند خواست دستش را بگیرند تا او هم بتواند به شکل ایستاده به عزاداری برای سیدالشهدا بپردازد. لحظاتی او با کمک تعدادی از عزاداران موفق به ایستادن شد و بعد از آن ناگهان بدون کمک هیچ‌کس به کنار میاندار رفت و مشغول سینه‌زنی شد. تا لحظاتی نه او متوجه این وضعیت خود شده بود و نه اطرافیان. حتی آنانی که به او کمک کردند هم ابتدا متوجه این امر نشده بودند و صرفا در حال سینه‌زنی بودند. اما ناگهان صدای جیغ و فریاد و صلوات جمع عزادار تمامی شبستان را گرفت. اطرافیان از او می‌پرسیدند مگر تو همانی نبودی که با کمک ما ایستادی، حالا چطور شده است که راه می‌روی؟ اشک و فریاد و صلوات همه‌جا را گرفت. مردم او را در بغل می‌گرفتند و حتی بخشی از لباس‌هایش را هم برای تبرک از او گرفتند. این یکی از عنایات و کراماتی بود که من با چشم خودم از حضرت زینب‌کبری(س) دیدم.

کرامات اهل‌بیت بسیار زیاد است. بسیاری که از ناحیه چشم دچار مشکل بودند از آن حضرت شفا گرفتند، بسیاری مشکلات جسمی دیگری داشتند که با متوسل‌شدن به این حضرت درمان طلبیده و با عنایت خداوند به آن هم رسیدند.

  • چرا خادمی حرم حضرت ‌زینب(س)؟ چرا به حرم‌های دیگر نرفتید که امن‌تر هم هستند؟

نمی‌دانم چگونه توصیف کنم، ببینید! یک نیرویی خارج از اراده خودم مرا به این سمت کشاند، گویی که کسی تو را می‌کشد و به اینجا می‌آورد و همه‌‌چیز را مهیا می‌کند تا تو این کار را انجام دهی؛ بیایی و در حرم حضرت زینب(س) خدمت کنی، شاید این ساده‌ترین توصیفی باشد که بتوانم در این رابطه بگویم.

  • خادمی این حرم چه تفاوتی با خادمی در حرم‌های دیگر دارد؟

به‌نظر من هیچ تفاوتی بین خدمت در این حرم و بقیه حرم‌های اهل‌بیت وجود ندارد. خدمت به این بزرگان و گرفتن مدال خدمتگزاری آنان و زائرانشان افتخاری است که می‌تواند موجب مباهات هر کسی در این دنیا و آسودگی‌اش در آخرت ‌شود.

حضور مستمر آن، هم توأم با خدمت کردن به اهل‌بیت یعنی دستیابی به خیرات دنیا و آخرت. همه آنها منشأ خیر و برکت برای تمامی جهانیان هستند و به‌طور حتم گوشه‌ای از این برکات به این خادم کمترین هم می‌رسد؛ عنایاتی که در لحظه لحظه زندگی خود و خانواده‌ام آن را احساس کرده و می‌کنم.الحمدلله، خدا را صدهزار مرتبه شکر، من هم کرامات بسیار زیادی از آن حضرت و آن بانوی بزرگوار دیده‌ام. آنقدر که قابل‌شمارش نیستند.

  • اوضاع حرم در حال حاضر چطور است؟ آیا زائران افزایش یافته‌اند؟ مراسم برگزار می‌شود و…؟

خدا را شکر این روزها خیل عظیمی از مردم به زیارت این بانوی بزرگوار می‌آیند، این روزها مردم از همه ادیان و از همه طوایف و ملیت‌ها به زیارت آمده و به این حضرت ادای احترام می‌کنند.به فضل خدا زائران با تعداد قابل‌توجه و زیاد همچنان به این حرم می‌آیند و مراسم‌ مختلف، از اعیاد گرفته تا سوگواری‌ها در این حرم مقدس همچنان به شکل معمول در حال برگزاری است.برگزاری مراسم هیچ تفاوتی با قبل پیدا نکرده و مردم نیز برای بزرگداشت مراسم‌ مختلف همچون قبل از وقوع بحران در اینجا حاضر می‌شوند.مراسم روضه‌خوانی و سینه‌زنی هم به شکل روزانه در حرم برگزار شده و هرگز قطع نشده و با کیفیت عالی هم ادامه دارد.

  • چه خاطره‌ای از دوره محاصره حرم توسط گروه‌های تکفیری دارید؟

خاطره جالبی که از آن روزها همچنان در یادم باقی‌مانده مربوط به بچه‌های مدافع حرمی است که در اوج محاصره و پیشروی تکفیری‌ها به سوی حرم، در اینجا مستقر بودند. تعداد آنها حدود ۴۰ نفر بود که در نزدیک‌ترین نقطه به دشمن مشغول دفاع از حرم حضرت‌زینب(س) بودند.

در اوج درگیری، این ۴۰نفر در کنار هم جمع شده و با یکدیگر هم‌قسم شدند که دیگر اجازه ندهند تکفیری‌ها حتی یک متر دیگر هم به سوی حرم پیشروی کنند. آنها منطقه را به ۴ قسمت بین خود تقسیم کردند و هر گروه مسئولیت دفاع از یکی از قسمت‌ها را عهده‌دار شد. آنها فریاد می‌زدند که دیگر هیچ تکفیری‌ای نمی‌تواند از خطی که ما از آن دفاع می‌کنیم عبور کند مگر آنکه تمامی ما کشته شده و از روی جنازه‌های ما به این سوی خط بیاید.

آنها بر سر قسم وسوگند خود وفادار باقی ماندند وگرچه شماری از آنها به شهادت رسیدند اما اجازه ندادند تکفیری‌ها هیچ نوع پیشروی‌ای در این منطقه داشته باشند تا آنکه محاصره شکسته شد و تکفیری‌ها شکست سختی را متحمل شدند.

  • آیا می‌توان امیدوار بود به‌زودی راه زیارت آن بانوی بزرگوار برای مردم ایران هم باز شود؟

ان‌شاء‌الله که اوضاع امنیتی به شرایط قبل از وقوع بحران بازگشته و همه مردم جهان، ازجمله مردم مسلمان ایران بتوانند به زیارت این بانوی بزرگوار بیایند.

  • حرف آخری که از داخل حرم دارید. از داخل حرم و از کنار ضریح حضرت زینب(س) به مردم ایران و خوانندگان روزنامه همشهری چه می‌گویید؟

اللهم عجل لولیک الفرج، همه مردم جهان منتظر عدالت و منتظر حضرت صاحب‌الامر و الزمان هستند.


فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۶ | 19 views | دسته: مذهبی
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی