تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

آغاز به‌کار تابلوی اوراق بدهی ارزی در بورس تهران

فناوری اطلاعات فارس :آغاز به‌کار تابلوی اوراق بدهی ارزی در بورس تهران

به گزارش همشهری، بعد از آنکه انتشار اوراق بدهی در سال۱۳۹۵ چالش‌های زیادی برای بازار سهام ایجاد کرد امسال قرار است بخشی از این اوراق به‌صورت ارزی منتشر شود. اهمیت این موضوع از این جهت است که با این کار دیگر منابع مالی داخلی بازار سرمایه کمتر درگیر تأمین مالی بدهی‌های دولت می‌شود و بخشی از نیاز‌های مالی دولت از خارج از مرز‌های ایران تأمین خواهد شد. این کار نوع دیگری از سرمایه‌گذاری خارجی در بازار‌های مالی داخلی است.

سال قبل دولت برای اینکه بتواند بد‌هی هایش را پرداخت کند دست به انتشار اسناد خزانه اسلامی زد. انتشار این اسناد که در پایان سال نرخ سود آن حتی به مرز ۲۷درصد هم رسید منجر به اثر منفی روی شاخص بورس و حتی نرخ بهره بانکی شد به‌طوری‌که اغلب فعالان بازار از اینکه این اوراق بخش زیادی از نقدینگی بازار را جذب خود کرده است، گلایه کردند.

حتی ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی چند روز پیش در آیین افتتاح نمایشگاه بورس ۲عامل را در ناموفق بودن سیاست‌های بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی در سال۱۳۹۵ مؤثر دانست که یکی از آنها انتشار اوراق بدهی بود. او از نقش اوراق بدهی و نرخ سود آن گلایه و تلویحا تأکید کرد که انتشار این اوراق برنامه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی به کمتر از ۱۷درصد را نقش برآب کرد.

در چنین شرایطی اغلب کارشناسان از سال قبل راه‌حل را در فروش اوراق بدهی در کشور‌های خارجی و تأمین منابع مالی از این کشور‌ها می‌دانند اما گویا یکی از عواملی که سال قبل مانع انتشار اوراق بدهی ارزی شده مشکل نقل و انتقال پول بوده است. با همه اینها شنیده می‌شود بورس تهران برای انتشار اوراق بدهی ارزی با چند کشور به توافق رسیده که یکی از مهم‌ترین آنها بورس کره‌جنوبی است.

بر همین اساس دیروز مدیرعامل بورس تهران از برنامه‌ریزی برای انتشار اوراق ارزی خبر داد و گفت: بورس تهران امسال موضوع انتشار اوراق مشارکت ارزی را در دستور کار خود قرار داده که درصورت موافقت بانک مرکزی و به‌منظور تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی و همچنین ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران به‌کار خواهیم گرفت.

حسن قالیباف اصل افزود: سال قبل جمع‌بندی ما این بود که فروش اوراق ارزی در بازار صورت گیرد اما مشکلاتی بر سر این موضوع وجود داشت؛ یکی از این مشکلات رتبه‌بندی ارزی و دیگری دریافت مجوز از نهاد بازار مالی بود. او تأکید کرد: به‌دلیل این مشکلات، کار به کندی پیش رفت اما مذاکرات جدی با بانک مسقط انجام گرفته و آنها نیز با ۱۰شرکت بزرگ بورس جلسه برگزار کردند ضمن اینکه مذاکراتی را نیز با سازمان برنامه و بودجه داشتندکه امیدواریم این موضوع به سرانجام برسد. او ادامه داد:وقتی اوراق ارزی منتشر شود، ریسک ارزی ندارد و اگر این اوراق به دلار منتشر شود، هزینه تأمین مالی شرکت‌ها کاهش می‌یابد که امیدواریم امسال این موضوع به نتیجه برسد.

مدیرعامل بورس تهران افزود:یکی از روش‌هایی که می‌تواند هزینه تأمین مالی را در کشورکاهش دهد، همین انتشار اوراق مشارکت ارزی است که سال گذشته گزارش امکان‌سنجی آن تهیه و به سازمان بورس و وزارت اقتصاد ارائه شده است. او ابراز امیدواری کرد که این فرایند امسال به نتیجه برسد. ایجاد تابلوی اوراق بدهی ارزی یک پروژه ملی است که با همکاری چند نهاد به انجام خواهد رسید.

  • اختیارات بورس افزایش می‌یابد

مدیرعامل بورس تهران به برنامه سازمان بورس در بازنگری قوانین بازگشایی توقف نمادها اشاره کرد و گفت: قرار است سازمان بورس در بحث بازو بسته شدن نمادها تغییراتی ایجاد کند و اختیارهای بیشتری به بورس‌ها بدهد که این موضوع صرفاً با هدف افزایش نقدشوندگی است. به گفته قالیباف‌اصل هدف این است که شفافیت و نقدشوندگی بازار با کاهش زمان توقف نمادها به ۲ تا ۳روز افزایش یابد.

  • عرضه یک شرکت ایرانی در بورس استانبول

او در تشریح عملکرد بورس تهران در حوزه بین‌الملل گفت: در سال قبل ۱۲تفاهمنامه ازجمله با بورس‌های ترکیه، یونان و مونیخ منعقد شد. او با اشاره به مذاکرات انجام شده با بورس استانبول گفت: هم‌اکنون یک شرکت ایرانی همزمان در حال پذیرش در بورس تهران و استانبول است. مهم‌ترین بحث ما با بورس ترکیه، پذیرش متقابل شرکت‌هاست. هر شرکتی که قصد ورود به یک بورس خارجی را داشته باشد ابتدا باید در بورس کشور خودش پذیرش شود.

  • عرضه سهام ۲۰شرکت جدید

او با بیان اینکه سال گذشته ۲۳شرکت در بورس پذیرفته شدند ادامه داد: پارسال سهام ۹شرکت در بورس درج و جمعا سهام ۷شرکت در بورس عرضه شد و ادامه عرضه شرکت‌های پذیرفته شده در سال‌جاری درصورت مساعد بودن بازار و آمادگی سهامدار عمده انجام می‌گیرد.

قالیباف‌اصل با بیان اینکه ۷شرکت عرضه شده سال گذشته ۱۰هزار میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه کرده‌اند، گفت: در سال۹۵ با درج ۱۱ اوراق بدهی مجموعا ۱۳ اوراق بدهی در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفت. همچنین ۵‌صندوق قابل معامله در این سال در بورس تهران درج شد.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه در سال۹۵ حدود ۴۳شرکت برای ورود به بورس درخواست دادند، گفت: شرکت‌هایی که قصد ورود به بورس تهران را دارند شرکت‌های بزرگ‌تر و معتبرتری هستند. سال گذشته آمار خوبی از این شرکت‌ها داشتیم اما وضعیت بازار اجازه عرضه را نداد زیرا در شرایط رکود سهامداران عمده تمایلی به عرضه‌های اولیه ندارند ضمن اینکه بورس هم تمایل دارد عرضه‌ها در زمان رونق انجام شود تا به نقدینگی بازار فشار نیاید. او ادامه داد: برای سال۹۶ بیست شرکت در برنامه درج و عرضه اولیه در بورس تهران قرار دارند اما امکان دارد آمار پذیرش‌ها متفاوت باشد. همچنین ۱۰صندوق قابل معامله و ۲۰ اوراق بدهی در برنامه عرضه قرار دارند.

  • ۳۰درصد معاملات آنلاین شد

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه ۳۰درصد معاملات سال قبل به‌صورت برخط انجام شد گفت: در مبادلات سال قبل ۲۸هزار و ۷۰۰میلیارد تومان از مبادلات به‌صورت آنلاین انجام شد که نسبت به سال۹۴ معادل ۲۳درصد رشد داشت.


فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۶ | 13 views | دسته: تازه ها IT
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی