تمامی پرداخت های درگاه پی لاین مبلغ کارمزد به مبلغ کل اضافه میگردد

خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

002.gif (468×60)

چراغ‌ها را چه‌کسی خاموش می‌کند؟

فناوری اطلاعات فارس :چراغ‌ها را چه‌کسی خاموش می‌کند؟

شاید این شعر معروف که کمتر مجری برنامه‌ای را دیده‌ام که آن را در پایان اجرایش نخوانده باشد، بتواند مصداق همین ادعا باشد:«زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و…» اما با همه این احوالات، همین شعر تکراری و مصنوعی ما ایرانی‌ها، مفهوم کلان یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های جامعه‌شناسی قرن بیستم را در خود خلاصه کرده است! اروینگ گافمن زمانی که دانشجوی دکتری جامعه شناسی بود برای نگارش پایان‌نامه‌اش با عنوان «کنش‌های ارتباطی در یک جامعه جزیره‌ای» به اسکاتلند رفت و حدودا یک سالی در جزیره مشهور شتلند زندگی کرد.او در این جزیره اطلاعات میدانی گسترده‌ای از زندگی ساکنان آنجا جمع‌آوری کرد و در نهایت متوجه شد که رفتارهای فردی و گروهی ما انسان‌ها مانند نمایش‌های متنوعی است که روی صحنه تئاتر اجرا می‌شود. در نتیجه او سعی کرد تا زندگی اجتماعی ساکنان جزیره را از منظر نمایشی واکاوی کند. نتیجه بررسی‌های او کتابی شد به نام «نمایش خود در زندگی روزمره» که در سال ۱۹۵۹منتشر شد و حالا یکی از ۱۰کتاب بزرگ جامعه شناسی در قرن بیستم نام گرفته است.

فحوای کلی کتاب او هم این است که زندگی اجتماعی مثل نمایشی است که در آن کنشگران انسانی به‌خاطر نمایش نقش‌های خود و ارائه شخصیت‌های مختلف برای دیگران روی صحنه می‌آیند و پس از هر نمایش از صحنه خارج می‌شوند تا دوباره در نمایشی جدید، نقشی جدید ایفا کنند. او در این کتاب تلاش می‌کند چگونگی روی صحنه بردن «خود» را توسط افراد در تعاملات روزمره تحلیل کند. این یعنی اینکه ما دائما در حال نمایش دادن هستیم و بیشتر وقت خود را در دادن اطلاعات سپری نمی‌کنیم بلکه نمایش می‌دهیم. بنابراین زندگی، صحنه‌ای است برای هنرمندی ما و هرچه این صحنه برای افراد بیشتری قابل دیدن باشد، نغمه هنرمندی ما هم بیشتر به گوش دیگران می‌رسد.

این روزها که شاهد هجوم عظیم جمعیت به تالار وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن بودیم یک‌بار دیگر سخت علاقه‌مند شدم این کتاب معروف را دوباره بخوانم. نورافکن رسانه قادر است صحنه‌ای عظیم را برای نمایش «خود» فراهم آورد. جادوی پخش مستقیم و حضور دوربین و خبرنگار و عکس سلفی و فرآوری انواع خوراک‌های رسانه‌ای، از هر نوعش به سادگی به همان فرایندی دامن می‌زند که در آن کتاب «حاد آیینی‌سازی‌» یا تشدید آیینی‌سازی‌ نامیده می‌شود. «معرفی خود» به‌صورت رسانه‌ای شده و حاد آیینی درد مزمن زندگی در دنیای رسانه‌ای شده مدرن است. می‌دانیم شانسی برای رئیس‌جمهور شدن وجود ندارد، اما برای «دیده شدن» و نمایش دادن همه‌‌چیز آماده است.خاصیت رسانه بزرگ نمایی صحنه است و جوهره انسانِ امروزی هم گویا نمایش دادن خود. پس نمی‌توان انتظار داشت چنین نورافکنی را روشن کنیم و کسی زیر نور آن نرقصد و نغمه‌ای نخواند. برای ساماندهی این وضعیت نیازی نیست مجلس قانون وضع کند و شورای نگهبان راضی شود؛ کافی است چراغ‌ها را خاموش کنید.


فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۶ | 11 views | دسته: تازه ها IT، علمی
002.gif (468×60)

مهندس مرادی

مهندس مرادی

محمود رضا مرادی هستم - از سال 78 فعالیت خود را در حوزه رایانه آغاز کردم در حال حاضر یکی از نویسندگان پایگاه فناوری اطلاعات فارس می باشم
آخرین مطالب ارسالی