خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

سکه طرح جدید گران شد
سکه طرح جدید گران شد

به گزارش خبرگزاری مهر، روز شنبه، پنجم فروردین، قیمت هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح جدید در جریان معاملات بازار آزاد تهران با ۴ هزار تومان افزایش نسبت به ایام پیش از نوروز از یک میلیون و ۱۹۶ هزار و۸۰۰ تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

روز شنبه همچنین قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۴۳ دلار و ۹۰ سنت، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۵ هزار و ۸۹۵ تومان، دلار ۳۷۶۷ تومان، یورو ۴۱۲۰ تومان، درهم امارات ۱۰۵۸ تومان، پوند ۴۷۸۱ تومان و لیر ترکیه ۱۰۸۰ تومان است.

 فروردین ۶ام, ۱۳۹۶ | 7 views | دسته: تازه ها IT

۹.۵ میلیون تن بر تولید و ظرفیت پتروشیمی‌های کشور افزوده شد
۹.۵ میلیون تن بر تولید و ظرفیت پتروشیمی‌های کشور افزوده شد

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاح همزمان مجتمع پتروشیمی و پروژه های زیربنایی استان کردستانبا بیان اینکه اشتغال جوانان بهترین عیدی ما است ، تلاش برای اشتغال جوانان و اتحاد، همدلی و همکاری همه قوا و دستگاه‌ها را برای شکوفایی کشور مورد تأکید قرار داد و گفت: برای تولید و اشتغال همه قوا و نهادها باید کمک کنند.

روحانی با تبریک عید فرخنده نوروز به ملت ایران بویژه به مردم کردستان، گفت: زمانی که یک خدمتی برای مردم به ثمر می‌نشیند و مرکز تولیدی و صنعتی ایجاد شده و در آن جوانان مشغول کار می‌شوند، بسیار خوشحال‌کننده و مسرت‌بخش است.

رییس‌ جمهور با اشاره به حضور مقاماتی از قومیت‌های مختلف بویژه کردها در مناصب حکومتی و دولتی، اظهار داشت: حتی تصور فاصله بین اقوام ایرانی بی انصافی است و همه اعم از فارس، ترک، عرب و سایر اقوام ، فرزندان ایران هستند. همه اقوام مختلف، مردم این سرزمین بوده و آداب، رسوم و سنن مشترکی دارند و همه مسلمان بوده و در پیشگاه خداوند به سجده و عبادت می‌پردازند.

روحانی خاطر نشان کرد: زمانی که یک پروژه صنعتی و عمرانی در بخشی از کشور افتتاح می‌شود، همه مردم ایران از آن خوشحال می‌شوند، چرا که ایران منزل و وطن همه مردم است.

رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه افزایش ۹ و نیم میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی افتخار ملی است، افزود: امروز طرح‌ها و پروژه‌هایی به ارزش ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در استان کردستان افتتاح شد که اقدام بسیار ارزشمند و خوشحال‌کننده‌ای برای همه مردم کشورمان است و افتتاح اینگونه پروژه‌ها در استان‌های مختلف نشان می‌دهد که کشورمان در مسیر توسعه و پیشرفت روزافزون قرار دارد و لازم است که همه برای شکوفایی هر چه بیشتر کشور دست به دست هم داده و تلاش کنیم.

روحانی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال باید تولید توسعه یابد و سرمایه به بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی وارد شود، گفت: لازمه ورود سرمایه، تقویت همبستگی، وحدت، همدلی و همکاری همه قوا و دستگاه‌ها بویژه قوه قضائیه است.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه قوه قضائیه در جذب و فعالیت سرمایه‌گذار و کارآفرین و کمک به تولید و صنعت نقش مهمی بر عهده دارد، اظهارداشت: قوه قضائیه می‌تواند در برخورد با تخلفات جزیی به جای تعطیلی مجموعه و یا دستگیری، راه سومی برای حل و فصل مشکل برگزیند.

روحانی با اشاره به اینکه دست بازپرسی را که گرهگشای مشکلات تولیدگران است ، باید بوسید، افزود: همه باید دست به دست همه داده و به یکدیگر کمک و یاری رسانیم و تلاش شود برای موارد جزیی، مزاحمتی برای مردم ایجاد نشود؛ چرا که همه مردم علاقمند کشور، قانون اساسی، رهبری عزیز و خادمین خود هستند.

رییس‌ جمهور تأکید کرد: اگر اشتباهی صورت گرفت باید در اولین اقدام نسبت به آن تذکر داد و دستگیری و زندان بایستی به عنوان آخرین مرحله و اقدام باشد و سال تولید و اشتغال باید سال مچ‌گیری نباشد، بلکه سال دستگیری و یاری رساندن باشد.

روحانی در ادامه آمادگی برای برگزاری انتخابات بسیار بزرگ شوراها و ریاست جمهوری را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید در این دو انتخابات بسیار بزرگ کاری کنیم با تشکیل صف‌های طولانی همه دنیا را به اعجاب وا داریم.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه در انتظار رای ایستادن هم انجام تکلیف و عبادت است، افزود: همچنان که انتظار برای اقامه نماز ثواب دارد در زمان انتخابات نیز این انتظار از آنجایی که برای انجام وظیفه بزرگ می‌باشد، ارزشمند و قابل تحسین است، چرا که ایستادن در صف رأی نیز مانند انتظار برای نماز، همچون عبادت می‌باشد.

روحانی در خاتمه تلاش برای آبادانی و سربلندی ایران، تقویت وحدت و همدلی، رونق اقتصادی، تولید ملی، جذب سرمایه و اشتغال جوانان را مورد تأکید قرار داد.فروردین ۶ام, ۱۳۹۶ | 8 views | دسته: تازه ها IT

سومین ایرباس پسابرجامی پنجم فروردین وارد کشور می‌شود
سومین ایرباس پسابرجامی پنجم فروردین وارد کشور می‌شود

به گزارش ایسنا، دومین هواپیمای ایرباس از نوع ۲۰۰-۳۳۰ (سومین ایرباس پسابرجامی) امروز فرانسه را به مقصد تهران ترک کرد و ساعت پنج بعدازظهر وارد فرودگاه مهرآباد خواهد شد.

گفتنی است دومین هواپیمای پسابرجامی شنبه ۲۱ اسفندماه وارد تهران شد و به ناوگان نقل هوایی کشور پیوست.

نوسازی ناوگان هوایی با ورود نخستین هواپیمای ایرباس خریداری شده در دی ماه ۹۵ کلید خورد و قرار است شرکت ایرباس ۲ فروند و شرکت ای. تی. آر (ATR)، زیرمجموعه ایرباس (فرانسوی-ایتالیایی) نیز سه فروند هواپیما تا پایان امسال به ایران ایر تحویل دهند.

کارشناسان معتقدند جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و کوتاه برد و افزایش بیش از۵۰ هزار صندلی جدید ارتقا می‌یابد و فرصت‌های اشتغال‌زایی مستقیم را برای بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل فراهم می‌کند.

در این قراردادها افزون بر خرید هواپیما، موضوع های دیگری همچون آموزش خلبانان و تعمیر و نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوبری هوایی (ای. تی. ام-ATM)، عملیات فرودگاهی و هواپیمایی، انتقال فناوری و هماهنگی مقررات رگولاتوری برای ایران ایر درنظر گرفته شده است.

خرید همه این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک است و ایران ۸۵ درصد منابع مالی آن را از فاینانس خارجی و ۱۵ درصد آن را از منابع داخلی و تسهیلات صندوق توسعه ملی به وسیله بانک صنعت و معدن تامین می‌کند.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در دوران پسابرجام قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیما را با شرکت های ایرباس، بوئینگ و ای. تی. آر نهایی کرده است.

هما قرار است ۸۰ فروند هواپیما از ایرباس، ۱۰۰ فروند از بوئینگ و ۲۰ فروند از شرکت فرانسوی – ایتالیایی ای. تی. آر وارد کشور کند.فروردین ۶ام, ۱۳۹۶ | 8 views | دسته: تازه ها IT

افزایش شمار اعضای بانک زیرساخت آسیا به ۷۰ عضو
افزایش شمار اعضای بانک زیرساخت آسیا به ۷۰ عضو

به گزارش ایرنا، «جین لیچون» رئیس بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB) در تازه ترین اظهارات خود گفت که پس از بررسی‌های صورت گرفته ۱۳ کشور دیگر به عضویت این بانک در آمده‌اند.

وی تاکید کرد که مقبولیت بانک AIIB در جهان در حال افزایش است و از هر قاره‌ای چند کشور عضو آن شده‌اند.

«جین» خاطر نشان کرد که در سال جاری میلادی هیات مدیره بار دیگر تشکیل جلسه خواهد داد تا تقاضای کشورهای دیگر نیز مورد بررسی قرار گیرد.

با این حساب اکنون شمار اعضای بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) به ۷۰ کشور و منطقه رسیده است و از جمله اعضای جدید می توان به افغانستان، هنگ کنگ، اتیوپی، مجارستان، ایرلند و سودان اشاره کرد.

اعضای جدید باید تشریفات عضویت رسمی خود را در کشورهایشان انجام دهند و همزمان در مورد سهمیه و سپرده آنان در بانک تصمیم گیری خواهد شد.

گفتنی است، بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا سال گذشته میلادی با ۵۷ عضو به طور رسمی کار خود را آغاز کرد و عمده برنامه آن تامین مالی برای طرح های زیربنایی در قاره آسیاست.

جمهوری اسلامی ایران نیز هجدهم فروردین ماه سال ۹۴ به عنوان سی و چهارمین عضو و به عنوان یکی از اعضای هیت موسس این بانک پذیرفته شد.

بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB) در سال ۲۰۱۴ به ابتکار پکن و با سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری که ۳۰ درصد آن را چین تامین کرده است راه اندازی شد اما از سال ۲۰۱۵ میلادی رسما کار خود را در پکن آغاز کرد.

به گفته مقامات اقتصادی کشور چین، این بانک به دلیل کمبود منابع اعتباری برای سرمایه گذاری در زیرساخت های موجود در قاره آسیا و منطبق با سیاست ها و راهبردهای اقتصادی جدید این کشور مبنی بر ورود به تعامل با کشورهای آسیایی تاسیس شده است.

بنگلادش، برونئی، کامبوج، چین، هند، اندونزی، اردن، قزاقستان، کویت، لائوس، لوکزامبورگ، مالدیو، مالزی، مغولستان، برمه، نپال، نیوزیلند، عمان، پاکستان، فیلیپین، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، سریلانکا، سوییس، تاجیکستان، تایلند، بریتانیا، ازبکستان، ویتنام، استرالیا، اتریش، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و سوئیس از دیگر اعضای این بانک هستند.فروردین ۵ام, ۱۳۹۶ | 11 views | دسته: تازه ها IT

ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟
ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

ایسنا نوشت: این رتبه‌بندی در فوریه سال ۲۰۱۷ منتشر شد و بر مبنای آمار صندوق بین‌المللی پول بود.

این مجله کشورهای جهان را بر اساس تولید ناخالص داخلی آنها برمبنای سرانه برابری قدرت خرید رتبه بندی کرد.

برابری قدرت خرید (PPP) هزینه نسبی زندگی و نرخ تورم کشورها برای مقایسه استانداردهای زندگی در میان کشورهای مختلف را بررسی می‌کند.

کشورهای کوچکی که در میان ۱۰ کشور برتر این فهرست قرار دارند، همگی جمعیت کوچکی در مقایسه با کشورهای مانند آمریکا، چین یا آلمان قرار دارند که از نظر تولید ناخالص داخلی، بزرگترین اقتصادهای جهان هستند.

بیشتر این کشورهای کوچک وابستگی زیادی به کارکنان مهاجر دارند که اغلب در کشوری که کار می کنند، سکونت ندارند یا اقامت آن کشور را دریافت نکرده‌اند، بنابراین در محاسبات سرانه تولید ناخالص داخلی به حساب نمی‌آیند.

از میان ۳۰ کشور ثروتمند جهان، ۱۵ کشور در اروپا هستند و برخی از اقتصادهای بزرگ مانند آمریکا، ژاپن و کانادا موفق شدند در این فهرست جای بگیرند.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، سرانه تولید ناخالص داخلی میزان ثروتی که در سال ۲۰۱۶ تولید شده است را نشان می‌دهد و به دلار آمده است.

۳۰ کشور ثروتمند جهان بر مبنای رتبه بندی گلوبال فاینانس به این ترتیب‌اند:

۱_ قطر

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۱۲۹۷۲۶ دلار

۲_ لوکزامبورگ

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۱۰۱۹۳۶ دلار

۳_ ماکائو

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۹۶۱۴۷ دلار

۴_ سنگاپور

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۸۷۰۸۲ دلار

۵_ برونئی

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۷۹۷۱۰ دلار

۶_ کویت

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۷۱۲۶۳ دلار

۷_ ایسلند

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۶۹۳۷۴ دلار

۸_ نروژ

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۶۹۲۹۶ دلار

۹_ امارات متحده عربی

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۶۷۶۹۶ دلار

۱۰_ سان مارینو

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۶۴۴۴۳ دلار

۱۱_ سوئیس

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۹۳۷۵ دلار

۱۲_ هنگ‌کنگ

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۸۰۹۴ دلار

۱۳_ آمریکا

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۷۲۹۳ دلار

۱۴_ عربستان سعودی

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۴۰۷۸ دلار

۱۵_ هلند

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۰۸۴۶ دلار

۱۶_ بحرین

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۰۳۰۲ دلار

۱۷_ سوئد

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۹۶۷۸ دلار

۱۸_ استرالیا

سرانه تولید ناخالص داخلی:۴۸۸۰۶ دلار

۱۹_ آلمان

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۸۱۸۹ دلار

۲۰_ ایسلند

سرانه تولید ناخالص داخلی:۴۸۰۷۰ دلار

۲۱_ اتریش

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۷۸۵۶ دلار

۲۲_ تایوان

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۷۷۹۰ دلار

۲۳_ دانمارک

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۶۶۰۲ دلار

۲۴_ کانادا

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۶۲۳۹ دلار

۲۵_بلژیک

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۴۸۸۱ دلار

۲۶_عمان

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۳۷۳۷ دلار

۲۷_ انگلیس

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۲۵۱۳ دلار

۲۸_ فرانسه

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۲۳۸۴ دلار

۲۹_فنلاند

سرانه تولید ناخالص داخلی:۴۱۸۱۲ دلار

۳۰_ ژاپن

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۳۸۸۹۳ دلار

ایران با سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۸۱۳۵ دلار، در رتبه ۷۰ فهرست گلوبال فاینانس قرار گرفت.

 فروردین ۵ام, ۱۳۹۶ | 10 views | دسته: تازه ها IT

جهانگیری: اقتصاد ایران مقاوم‌تر شده است
جهانگیری: اقتصاد ایران مقاوم‌تر شده است

اسحاق جهانگیری روز جمعه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد افزود: باید هر دستگاهی که در این حوزه گام بر می دارد تشویق شده و هر بخشی نیز نتواند اقدام موثری صورت دهد تنبیه گردد. وزیر اقتصاد مسئول اصلی بهبود فضای کسب و کار خواهد بود.

وی به شعار سال و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اشاره و بیان کرد: سال ۱۳۹۶ از نظر وضعیت اشتغال و تحول در این حوزه سال مهمی است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: ظرفیت اشتغالزایی اقتصاد کشور مشخص و از سویی دارای چندین میلیون نیروی بیکار است که از دو سال پیش بر شدت نیروهای متقاضی کار افزوده شده است.

وی گفت: طی این مدت هر ساله یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی کار هستند. در سالهای گذشته در بهترین شرایط ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شده و دولت یازدهم پارسال تا ۷۰۰ هزار اشتغال در کشور ایجاد کرد.

جهانگیری افزود: با این حال ۶۰۰ هزار نفر به آمار بیکاران در سال افزوده می شود. عمده این جمعیت نیروهای تحصیل کرده و دانشگاهی هستند چنانکه بر اساس آمارها سالانه یک میلیون دانش آموخته دانشگاهی در کشور داریم که اگر به این جمعیت به خوبی توجه نشده و از ظرفیت آنها بهره گرفته نشود خود تبدیل به تهدیدی برای جامعه خواهد شد.

وی بر اینکه سیاستهای اقتصاد مقاومتی امسال هم با جدیت پیگیری می شود تاکید و بیان کرد: تنها راه اشتغال، توسعه سرمایه گذاری و رفع موانع بر سر راه حضور بخش خصوصی است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: با نرخ بهره کنونی در ایران سرمایه گذاری بازده مناسب ندارد اما تصمیم بر آن است سود بانکی را دستوری بالا و پایین نکرده و اجازه دهیم نظام بانکی خود اقدام کند و به تناسب تورم در یک روال عادی نرخ سود بانکی کاهش یابد.

  • بخش خصوصی باید در ایران بزرگ شود

وی در ادامه همچنین گفت: باید موانع سرمایه گذاری را برطرف کنیم و بدین منظور دولت و مدیران دولتی در همه سطوح باید شجاعانه عمل کرده و قدرت خطرپذیری داشته باشند و دستگاه های نظارتی هم نباید مدیران را محدود کنند.

جهانگیری افزود: مدیری که خطرپذیری ندارد باید کنار رفته تا فردی که می تواند برای مردم کار کند وارد عرصه شود.

وی ادامه داد: باید بخش خصوصی در ایران بزرگ شود. سرمایه گذاریها باید توسط بخش خصوصی و غیردولتی انجام شده و آنان میداندار اقتصاد شوند و در این حوزه نقش ایفا کنند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: وقتی مدعی هستیم هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را داریم حداقل بخش خصوصی ما هم باید ۵۰ یا صدمین بخش خصوصی دنیا باشد. امروز سیاستهای اقتصادی اصل ۴۴ فرصتها را برای این امر فراهم کرده و ما نیز باید شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب را برای حضور بخش خصوصی مهیا نماییم.

* رانتجویان ادب می شوند
وی افزود: باید اجازه و فرصت داد بخش خصوصی وارد میدان شود. در این میان عده ای رانتجو هم در بخش خصوصی وجود دارند که در پی رانت هستند. تسهیلات کلان می گیرند و بعد موقع بازپرداخت گردن کلفتی کرده و از بازگرداندن آنها سر باز می زنند که باید ادب شوند و برخورد هم جدی خواهد بود.
جهانگیری ادامه داد: در این میان بخشی از فعالان اقتصادی به دلیل سیاستها و شرایطی که در سالهای گذشته ایجاد شد دچار مشکل گردیدند که باید فرصت داد دوباره خود را احیا کرده و وارد عرصه شوند تا بخش خصوصی واقعی میداندار اقتصاد کشور شود.

* اصلاح نظام بانکی در دستور کار دولت
وی نظام بانکی را تامین کننده منابع برای اقتصاد و گردش اقتصادی کشور ذکر و بیان کرد: این حوزه در سالهای گذشته دچار مشکلات عدیده ای شد و امسال باید اصلاح نظام بانکی دردستور کار دولت قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: بدین منظور سرمایه بانکهای دولتی امسال به میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان در بخش بانکهای دولتی افزایش یافت و ۱۴ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بانکها نیز در سال گذشته تسویه شد که این خود کمکی به احیاء و تقویت این حوزه است تا دوباره آن را به حرکت درآورد.
وی ادامه داد: در کنار منابع بانکی یکی دیگر از منابع، بازار سرمایه است که در سال ۹۵ عملکرد خوبی داشت و امسال با سرعت و شدت بیشتری باید به آن کمک کرد و از ظرفیتها برای ایجاد اشتغال بهره گرفت.
جهانگیری افزود: استفاده از منابع خارجی هم اقدامی دیگر است. در سال ۹۶ اجازه داده شد ۵۰ میلیارد دلار از منابع خارجی ضمن تضمین آنها برای سرمایه گذاری استفاده کنیم.
وی گفت: در کنار تامین منابع باید برای توسعه بازار هم اقدام کرد زیرا ویژگی برجسته تولیدکننده آن است که بازار مصرف مناسب در اختیار داشته باشد که این امر پیش نیاز اصلی حمایت از تولید است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: مهمترین اقدام در این راستا توسعه صادرات است. در سال ۹۵ بسته حمایت از صادرات تهیه و ابلاغ شد که در سال ۹۶ باید با اصلاحاتی تقویت شود و استانهای مرزی همچون خراسان پیشتاز صادرات کشور شوند.
وی ادامه داد: مساله اصلی حمایت از صادرات است و مدیری که نتواند به صادرکننده خدمات مطلوب دهد و آن را حمایت کند نمی تواند مدیری لایق باشد.
جهانگیری گفت: در این راستا هدفگذاری جنبی خواهیم کرد. صادرکننده نیاز به حمایت مالی دارد لذا بدین منظور نظام بانکی باید منابعی برای حمایت از صادرکننده قرار دهد ضمن آنکه نباید از بازار ۸۰ میلیونی داخلی هم غفلت کرد.
وی یکی از دغدغه ها بازار داخلی را تشدید مقابله با قاچاق ذکر و بیان کرد: اجناس قاچاق نباید دوباره وارد بازار شود ضمن آنکه باید واردات نیز مدیریت گردد و ضوابط فنی سختگیرانه بر آن وضع شود

  • اقتصاد ایران مقاوم‌تر شده است

وی اقتصاد را موضوع اصلی کشور اعلام و بیان کرد: این مهم در سالهای گذشته هم مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و برای سال جدید نیز بر اقتصاد به عنوان اولویت نخست کشور تاکید کردند.
جهانگیری افزود: تاکید رهبری بر این امر به حدی است که حتی در جایی عنوان نمودند بخشی از دغدغه های امنیتی می تواند ناشی از اقتصاد باشد.

وی ادامه داد: هنوز نتوانسته ایم در کشور این موضوع را جا بیاندازیم که وقتی یک مساله به عنوان اولویت و امر نخست معرفی می شود، در هر اقدامی که قرار است انجام شود باید این پیوست اقتصادی و آثار آن موضوع بر اقتصاد و مسائل کشور دیده شود.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: وقتی بخش تصمیم گیر نظام به این موضوع که اقتصاد مساله اصلی کشور است می پردازد باید بر روی آن تمرکز نمود هر چند اقتصاد ایران ویژگی، چالشها و مسائل خاصی دارد.

وی افزود: در موضوع اقتصاد مهمترین اقدام و ویژگی اجماع سازی آن است وگرنه جهتگیریهای اقتصادی اعم از تولید و صادرات در سالهای گذشته هم انجام شده اما باید اجماع سازی به نتیجه مطلوب برسد.

جهانگیری ادامه داد: در این میان باید مجموعه اقتصاد مقاومتی منجر به رشد و توسعه پایدار تولید شده و تاب آوری اقتصاد کشور را در مقابل شوکهای خارجی و چالشها بالا برده تا آسیب نبیند.

وی گفت: همه اقتصاددانان با هر گرایشی اعم از چپ و راست و اعتدالی و غیره بر روی ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی و مفید بودن آن برای اقتصاد کشور تاکید دارند. برای نخستین بار مجموعه ای از سیاستها که موجب تقویت و قوت اقتصاد کشور شده و مورد اجماع همه است تدوین گردید و بخش خصوصی می داند اجرای خوب این سیاستها هم برای وی مفید است و با آن همراه می باشد.

  • نمی‌توان در یک سال اقتصاد ایران را متحول کرد

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: دولت بطور جدی در سال جاری این سیاستها دنبال می کند. بعد از فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دهم فروردین سال ۹۵ ‘قرارگاه اقتصاد مقاومتی’ را فعال کردیم و تمام تلاش خود را برای تحقق این سیاستها گذاشتیم.

وی افزود: همچنین باید توجه داشت نمی توان همه اقتصاد کشور را در یک سال متحول کرد و تنها می توان گامهایی رو به جلو برداشت. اگر چنین تصوری باشد یا ناشی از عدم آشنایی با مسائل اقتصادی و یا ناآشنایی بامباحث اجرایی کشور است.

جهانگیری ادامه داد: امروز می توان مدعی شد که در پایان سال ۹۵ اقتصاد ایران نسبت به آغاز سال مقاومتتر شده و هم از نظر بهبود شاخصهای اقتصادی شرایط بهتری را داشته است.

وی گفت: برآورد تحقق رشد اقتصادی هشت درصد قابل توجه است هر چند بخش قابل توجهی از این رشد متعلق به حوزه نفت است. تا قبل از آن تحریم بود و با اجرایی شدن برجام این موانع برداشته شد اما رسیدن به سقف تولید و صادرات ۲٫۵ میلیون بشکه نفت و میعانات در سال ۹۵ برای بخشی که تمامی مشتریان آن خارجی و از نظر اقتصادی جزو پیچیده ترین بخشهای اقتصادی کشور است اقدامی بزرگ می باشد.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: این حجم صادرات و نفت روی رشد اقتصادی تاثیر جدی گذاشت اما واقعیت آن است که سال ۹۵ تمامی بخشهای اقتصادی فعال بودند چنانکه بخش کشاورزی که تا قبل از آن سالانه شش میلیون تن گندم وارد می کرد آنچنان بهبود یافت که در سال ۹۵ صدور گندم تولیدی، خود دغدغه دولت بود.

وی گفت: در این سال ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول در قالب خرید تضمینی گندم به کشاورزان پرداخت شد که نسبت سال ۹۲ و قبل آن رشد ۱۷ برابری داشت. این امر در زندگی و معیشت روستاییان تاثیر مثبت داشته است.

  • دولت یازدهم هفت هزار واحد تولیدی و اقتصادی را راه اندازی کرد

وی ادامه داد: سال ۹۲ تراز تجاری ایران هشت میلیارد دلار منفی بوده اما در سال ۹۵ این رقم به دو میلیارد دلار رسید و در واقع واردات بی رویه کشور در سالهای گذشته رمقی معادل ۶ میلیارد دلار اصلاح شد و کاهش یافته است.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: در سایر بخشها نیز کارهای خوبی صورت گرفته است. در بخش صنعت وضعیت بگونه ای بود که با تزریق پول مشکل واحدهای تولیدی رفع نمی شد. این واحدها مجموعه ای از مشکلات همچون چک برگشتی، مشکل مالیات و تامین اجتماعی داشتند اما دولت یازدهم با برنامه ریزی توانست شش تا هفت هزار واحد تولیدی و اقتصادی را راه اندازی کند.

وی افزود: در کنار تلاش همه بخشها، نظام بانکی هم مردانه پای کار آمد و به جایی رسیدیم که هفت هزار و ۵۰۰ واحد دچار مشکل از تسهیلات رونق تولید و غیره استفاده کردند تا دوباره فعال شوند.

جهانگیری راه اندازی پنج هزار واحد صنعتی با پیشرفت ۶۰ درصد را بخشی دیگر از این تلاشها عنوان و بیان کرد: در بخش نفت و گاز به جز فروش نفت توفیقات اعجاب انگیزی داشتیم که بهره برداری از واحدهای میادین مشترک گازی از آن جمله است.

وی به برابری میزان برداشت ایران و قطر در سال ۸۴ که معادل ۱۴۰ میلیون مترمکعب گاز بود اشاره و بیان کرد: در سالهای بعد قطریها به سرعت پیش رفتند و ما در جا زدیم چنانکه در سال ۹۲ قطر دو برابر ایران از میدان مشترک گازی برداشت می کرد و به نوعی ما با سکوت و مدیریت بد خود اجازه دادیم اموال ملت غارت شود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: امروز میزان برداشت ایران در پارس جنوبی به اندازه قطر شده و در سال ۹۶ پیشتر خواهیم بود. همین اقدام در حوزه میدان مشترک نفتی با عراق صورت گرفته و از ۶۰ هزار بشکه هم اینک به ۲۸۰ بشکه رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین طی سه سال چهار هزار روستای کشور گازرسانی و این اقدام در برخی استانها همچون سیستان و بلوچستان که سالها محروم بود آغاز شد.

جهانگیری گفت: در سایه این تلاشها در سال ۹۵ رشد اقتصادی مناسب محقق و هم تورم یک رقمی شد. همچنین ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد و مجموعه ای از شاخصها امروز بیانگر آن است که نبض اقتصاد ایران به سمت بهبود و وضعیت مثبت است.

وی در ادامه بر نقش خراسان رضوی در اقتصاد نیز تاکید و بیان کرد: باید دولت محدودیتهای توسعه را در این استان برطرف کند و بخش خصوصی در آن قوت یابد. در عین آنکه خراسان رضوی و آذربایجان شرقی دارای بخش خصوصی فعال است اما باید شرایط فعالیت آنها تسهیل و موانع برطرف شوند.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: بخشی از مسائل در داخل استان قابل رفع است اما برخی همچون محدودیت منابع آب خاص خراسان نیست. آب برای ایران امروز مساله ای حیاتی است و هیچ راهی جز انتقال آب از دریای عمان به این مناطق نداریم.
وی ادامه داد: در این میان مدیریت منابع و مصرف آب هم با دقت رعایت و برنامه ریزی شود. توسعه کشت گلخانه ای، اجرای سامانه های نوین آبیاری و سایر راهکارها هم مورد توجه جدی قرار گیردفروردین ۵ام, ۱۳۹۶ | 10 views | دسته: تازه ها IT

نسبت درآمد به هزینه‌ کاهش یافته است | تورم در سبد خانوارها همچنان بالاست
نسبت درآمد به هزینه‌ کاهش یافته است | تورم در سبد خانوارها همچنان بالاست

فارس نوشت: عباسعلی نورا کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سؤال که شاخص‌های کلان اقتصادی را در دولت فعلی چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: آمار و ارقام در بخش کلان موید بدست آوردن دستاوردهای مثبتی در شاخص‌های کلان اقتصادی است، اما از آنجا که نسبت درآمدها به هزینه‌ها کاهش یافته، مثبت شدن شاخص‌های اقتصادی در سبد خانوار مشاهده نمی‌شود و مردم فقیرتر شده‌اند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رشد اقتصادی در سال ۹۵ افزود: این رشد ناشی از افزایش درآمد‌های نفتی بعلت بالا رفتن قیمت نفت نسبت به سال ۹۴ و همچنین افزایش فروش نفت بود.

وی با بیان اینکه افزایش درآمدهای نفتی اثری روی اقتصاد و اشتغال نداشته، بیان داشت: اگرچه براساس آمار و ارقام تورم در مجموع یک رقمی شده اما تورم در سبد خانوار و کالاهای اساسی و مصرفی مردم همچنان بالاست.

نورا در پاسخ به این سوال که آیا سیاست تحریک تقاضای دولت برای خروج از رکود سیاست درستی است، گفت: تحریک تقاضا یکی از شیوه‌های رایج در دنیا برای خروج از رکود است، اما شیوه تحریک تقاضا در ایران منجر به خروج از رکود نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: پرداخت تسهیلات با سود ۱۸ درصد نه تنها منجر به تحریک تقاضا نمی‌شود بلکه قدرت خرید را بیشتر کاهش می‌دهد و به رکود دامن می‌زند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام سیستم پولی و مالی در ارتباط با خروج از رکود هماهنگ نیست، بیان داشت: در صورت عدم هماهنگی دو سیستم مالی و پولی، تحریک تقاضا هم جواب نمی‌دهد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای خروج از رکود باید روش‌های دیگری را هم تجربه کرد، افزود: با تفکر اقتصاد دولتی، برون رفت از رکود بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه اقتصاد به ظاهر خصوصی‌سازی شده، گفت: سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در گذشته درست اجرا نشده، اکنون هم درست اجرا نمی‌شود.

نورا در پاسخ به این سوال که عملکرد دولت در زمینه تجارت چگونه بوده است، گفت: نمی‌توان در نظام اقتصادی که رکود بر آن حاکم است برای صادرات نقشی ایفا کرد.

وی با بیان اینکه صادرات بهبود یافته است، گفت: این افزایش صادرات از محل فروش منابع اولیه مانند نفت و مواد معدنی است .

استاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سایه سیاست را باید از سر اقتصاد برداشت، افزود: رنج اقتصاد ما عدم شفافیت در شاخص‌های اقتصادی است.فروردین ۵ام, ۱۳۹۶ | 10 views | دسته: تازه ها IT

شماره نوروزی جهان‌کتاب منتشر شد
شماره نوروزی جهان‌کتاب منتشر شد

در آن می‌خوانیم: همیشه به نظرم فرهنگ لغت شباهت زیادی به کتاب شعر دارد. دیوید بُووی، خواننده انگلیسی که دهم ژانویه سال پیش (۲۰۱۶) درگذشت، گفته است: تعجب می‌کنم چه‌طور کسی می‌تواند عاشق فرهنگ آکسفورد نباشد؟ وقتی اولین بار به آن مراجعه کردم، به نظرم آمد این شعری عظیم درباره همه‌چیز است. دقیقاً همین طور است که می‌گوید. اگر کسی ذره‌ای عشقِ لغت داشته باشد، چه طور می‌تواند عاشق فرهنگ لغتی بیست جلدی (فرهنگ بزرگ آکسفورد) با ۲۱ هزار و ۷۲۸ صفحه نشود؟…

باباطاهر عریان همان طاهر جصاص/ گچ‌کار (نه بنا) است نوشته اکبر راشدی‌نیا نقدی است بر مقاله باباطاهر عریان بنای قابلی هم بود از جمشید سروشیار در شماره پیشین جهان کتاب. در ادامه، مقاله گامی در عمومی کردن نحوه اندیشیدن علمی را از فرخ امیرفریار در معرفی کتاب تأثیر علم در اندیشه/ ریچار فاینمن و ترجمه همایون صنعتی‌زاده می‌خوانیم. کتاب حاوی ۹ گفتار از این فیزیکدان برنده جایزه نوبل است. فاینمن به ترویج علم میان افراد جامعه بسیار مشتاق بود و از هر فرصتی برای این کار استفاده می‌کرد. گفتارهای این کتاب نیز تلاشی است برای عمومی و همگانی کردن علم. سپس نقدی از معصومه علی‌اکبری با عنوان داعش و فاشیسم شرقی بر کتاب خشونت شرقی و نقد عقل فاشیستی/ بختیار علی، ترجمه سردار محمدی آمده است.

آخرین سفر کارل مارکس نوشته‌ای است از حمید شوکت در معرفی کتابی به همین نام به زبان آلمانی، از هانس یورگن کریسمانسکی. مارکس در آخرین سفرش (در سال۱۸۸۲) که کمتر مورد توجه مورخان قرار گرفته است، واقعیت‌هایی را تجربه کرد که برایش تازگی داشت. او برای نخستین بار در زندگی پرماجرایش، با سفر به الجزایر، اروپا را ترک کرد و در محیطی به دور از کتابخانه و فضای روشنفکری، داستان‌های عامیانه ‌خواند، با اشراف و قماربازان پاک باخته گفت‌وگو ‌کرد و از نزدیک با استعمار روبه‌رو ‌شد.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در دوره نقاهتِ پس از یک سانحه در اسکی (در زمستان ۲۰۱۳) کتابی ۱۵۰۰ صفحه‌ای را دست گرفت که تأثیر ژرفی بر افکار او نهاد: دگرگونی جهان نوشته یورگن اُستِرهامل. در مقاله‌ای نوشته فیلیپ َاُلترمان با عنوان انگلا مرکل و دگرگونی جهان با مطالب این کتاب و دیدگاه‌های نویسنده‌اش آشنا می‌شویم.

جان لوکاره: جاسوسی که خوب بلد بود دروغ بگوید نوشته ژولین بیسون، ترجمه یاسمن مَنو نقدی است بر زندگینامه خودنوشت این نویسنده سرشناس رمان‌های جاسوسی و مأمور پیشین ام.آی.۶٫

جومپا لاهیری و جامه کتاب از محمد عطاران به معرفی کتابی حاوی تأملات این نویسنده امریکایی هندی‌تبار درباره جلد کتاب اختصاص دارد. سپس نقدی را از زری نعیمی بر کتاب قصه‌های دهه شصت می‌خوانیم که در آن به بررسی مجموعه داستان‌های برگزیده اولین دوره جایزه فرشته پرداخته است. حمید نامجو نیز کتاب مرگی بسیار آرام از سیمون دوبوار به ترجمه سیروس ذکاء را بررسی کرده است.

شخصیت‌های مانا در عصر بی‌قراری از کاوه بیات به بررسی مجموعه کتاب‌هایی اختصاص دارد که تاکنون ده مجلد آن انتشار یافته و شامل زندگینامه‌های شماری از اهل قلم و رجال فرهنگی معاصر است. بهاء‌الدین محلاتی، سید جعفر شهیدی، سید محمد فرزان و سید غلامرضا سعیدی برخی از عنوان‌های این مجموعه است. گفتارها و مقالات پیشه‌وری نقدی است از مجید رُهبانی بر کتاب آوازخوانِ رقص بردگان: گزیده‌ای از سخنرانی‌ها و مقالات میرجعفر پیشه‌وری (۱۳۲۴-۱۳۲۵)، ترجمه الناز انصاری و هژیر پلاسچی.

خودکشی عنوان نامه‌ای است از نیما یوشیج به علی دشتی، مدیر روزنامه شفق سرخ، به تاریخ ۱۳۰۱ که با شرحی از کامیار عابدی بازنشر شده است. چند نامه منتشرنشده از احمد شاملو حاوی چهار نامه از شاملو به مرتضی کیوان است. این نامه‌ها را پوری سلطانی برای انتشار به نورالله مرادی سپرده بود و اینک با توضیحی به قلم او منتشر می‌شود. دو نامه تاریخ ۱۳۳۱ را دارد، یکی از تهران و دیگری از گرگان فرستاده شده است.

آیا فلسفه درمانگر است؟ نوشته تام اِستِرن، ترجمه گلی امامی به بررسی افکار و نوشته‌های الن دوباتن اختصاص دارد. جهادِ آلمانی ترجمه محسن یلفانی از بخشی از رمان قطب نما نوشته ماتیاس اِنار (برنده جایزه ادبی گنکور ۲۰۱۵) است.

تعویض روغنی در طبقه سوم عنوان یادداشتی از نصرالله کسرائیان است که در آن بار دیگر تعطیلی کتابفروشی ویستا در خیابان سعادت‌آباد را دستمایه بررسی وضعیت کتابفروشی در پایتخت ایران قرار داده است.

دوازدهمین قسمت از نام‌های آثار ادبی از کجا آمده‌اند؟ نوشته گری دِکستِر، ترجمه پرتو شریعتمداری به رمان اولیس اثر جیمز جویس پرداخته است.

زری نعیمی در هزار و یک داستان نقد شش رمان و مجموعه داستان فارسی را نقد و بررسی کرده است: بارش سفره ماهی/ سروش چیت‌ساز؛ راهنما یادت نرود/ شیوا حیدری؛ شهرزاد چاه/ مژده ساجدین؛ صدای سروش/ فرهاد کشوری؛ فیلم‌نگاری یک داستان عاشقانه/ میترا عرفانی؛ و همه دختران دریا/ الهام فلاح.

سایه اقتصادی‌نیا در وقت شعر دو دفتر شعر معاصر را نقد کرده است: تسکین/ رسول پیره؛ ولی به این دیری/ سمانه کهرباییان.

در بخش معرفی کوتاه این شماره ۲۵ کتاب تازه به اجمال معرفی شده‌اند. سپس تازه‌های بازار کتاب از فرخ امیرفریار آمده است. پایان‌بخش این شماره،نمایه سال بیست ویکم جهان کتاب است.فروردین ۵ام, ۱۳۹۶ | 11 views | دسته: تازه ها IT، علمی

ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا در سال ۱۳۹۶
ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا در سال ۱۳۹۶

به گزارش ایرنا از گمرک جمهوری اسلامی ایران، بر اساس جدول تعرفه‌ای گمرک خودروهای سواری کمتر از ۱۵۰۰ سی‌سی در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۲۹۰ جدول مقررات صادرات و واردات طبقه‌بندی می‌شود و واردات این خودروها مشمول ۴۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی است.

برپایه این گزارش، واردات خودروهای سواری بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۳۱۹ طبقه‌بندی شده و مشمول ۴۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی است.

همچنین خودروهای سواری از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی هم در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۳۲۹ طبقه‌بندی و مشمول ۵۵ درصد حقوق و عوارض گمرکی است.

گزارش گمرک می افزاید: خودروهای سواری هیبریدی با حجم موتور۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی.سی در ردیف تعرفه ۸۷۰۳۲۲۱۰، ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی.سی در ردیف تعرفه ۸۷۰۳۲۳۱۱، ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌.سی در ردیف تعرفه ۸۷۰۳۲۳۲۱ و بیشتر از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سی‌.سی در ردیف تعرفه ۸۷۰۳۲۳۳۱ جداول تعرفه‌ای مقررات صادرات و واردات طبقه‌بندی می‌شوند.

واردات خودروهای سواری هیبریدی مشمول چهار درصد حقوق ورودی به ازای هر دستگاه برمبنای ارزش سیف (بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل) است.واردات خودرو مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴ درصد مالیات علی‌الحساب است.

به گزارش ایرنا، پیشتر سازمان توسعه تجارت در اطلاعیه ای اعلام کرده بود، پس از مصوبه هیات وزیران مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی.سی به بالا، سیستم ثبت سفارش از همان زمان برای واردات این اقلام قفل شده و هیچ خودرویی نیز با این حجم موتور به کشور وارد و یا از گمرکات ترخیص نشده است.

براساس این اطلاعیه، طبق مصوبه هیات وزیران در دهم تیرماه ۱۳۸۲ در مورد آیین نامه اجرایی ضوابط فنی واردات خودرو، ورود خودرو به کشور منوط به داشتن نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش، اخذ گواهی های فنی و زیست محیطی از سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست و رعایت نو بودن و قدمت سال ساخت است؛ بر این اساس واردات و ترخیص هر خودرویی که این شرایط را ندارد ممنوع بوده و تاکنون نیز هیچ خودرویی ممنوعه ای وارد نشده است.فروردین ۴ام, ۱۳۹۶ | 8 views | دسته: تازه ها IT