خدمات

لیست خدمات

وبمستر

خدمات وبمستر

فروشگاه

شماره نوروزی جهان‌کتاب منتشر شد
شماره نوروزی جهان‌کتاب منتشر شد

در آن می‌خوانیم: همیشه به نظرم فرهنگ لغت شباهت زیادی به کتاب شعر دارد. دیوید بُووی، خواننده انگلیسی که دهم ژانویه سال پیش (۲۰۱۶) درگذشت، گفته است: تعجب می‌کنم چه‌طور کسی می‌تواند عاشق فرهنگ آکسفورد نباشد؟ وقتی اولین بار به آن مراجعه کردم، به نظرم آمد این شعری عظیم درباره همه‌چیز است. دقیقاً همین طور است که می‌گوید. اگر کسی ذره‌ای عشقِ لغت داشته باشد، چه طور می‌تواند عاشق فرهنگ لغتی بیست جلدی (فرهنگ بزرگ آکسفورد) با ۲۱ هزار و ۷۲۸ صفحه نشود؟…

باباطاهر عریان همان طاهر جصاص/ گچ‌کار (نه بنا) است نوشته اکبر راشدی‌نیا نقدی است بر مقاله باباطاهر عریان بنای قابلی هم بود از جمشید سروشیار در شماره پیشین جهان کتاب. در ادامه، مقاله گامی در عمومی کردن نحوه اندیشیدن علمی را از فرخ امیرفریار در معرفی کتاب تأثیر علم در اندیشه/ ریچار فاینمن و ترجمه همایون صنعتی‌زاده می‌خوانیم. کتاب حاوی ۹ گفتار از این فیزیکدان برنده جایزه نوبل است. فاینمن به ترویج علم میان افراد جامعه بسیار مشتاق بود و از هر فرصتی برای این کار استفاده می‌کرد. گفتارهای این کتاب نیز تلاشی است برای عمومی و همگانی کردن علم. سپس نقدی از معصومه علی‌اکبری با عنوان داعش و فاشیسم شرقی بر کتاب خشونت شرقی و نقد عقل فاشیستی/ بختیار علی، ترجمه سردار محمدی آمده است.

آخرین سفر کارل مارکس نوشته‌ای است از حمید شوکت در معرفی کتابی به همین نام به زبان آلمانی، از هانس یورگن کریسمانسکی. مارکس در آخرین سفرش (در سال۱۸۸۲) که کمتر مورد توجه مورخان قرار گرفته است، واقعیت‌هایی را تجربه کرد که برایش تازگی داشت. او برای نخستین بار در زندگی پرماجرایش، با سفر به الجزایر، اروپا را ترک کرد و در محیطی به دور از کتابخانه و فضای روشنفکری، داستان‌های عامیانه ‌خواند، با اشراف و قماربازان پاک باخته گفت‌وگو ‌کرد و از نزدیک با استعمار روبه‌رو ‌شد.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در دوره نقاهتِ پس از یک سانحه در اسکی (در زمستان ۲۰۱۳) کتابی ۱۵۰۰ صفحه‌ای را دست گرفت که تأثیر ژرفی بر افکار او نهاد: دگرگونی جهان نوشته یورگن اُستِرهامل. در مقاله‌ای نوشته فیلیپ َاُلترمان با عنوان انگلا مرکل و دگرگونی جهان با مطالب این کتاب و دیدگاه‌های نویسنده‌اش آشنا می‌شویم.

جان لوکاره: جاسوسی که خوب بلد بود دروغ بگوید نوشته ژولین بیسون، ترجمه یاسمن مَنو نقدی است بر زندگینامه خودنوشت این نویسنده سرشناس رمان‌های جاسوسی و مأمور پیشین ام.آی.۶٫

جومپا لاهیری و جامه کتاب از محمد عطاران به معرفی کتابی حاوی تأملات این نویسنده امریکایی هندی‌تبار درباره جلد کتاب اختصاص دارد. سپس نقدی را از زری نعیمی بر کتاب قصه‌های دهه شصت می‌خوانیم که در آن به بررسی مجموعه داستان‌های برگزیده اولین دوره جایزه فرشته پرداخته است. حمید نامجو نیز کتاب مرگی بسیار آرام از سیمون دوبوار به ترجمه سیروس ذکاء را بررسی کرده است.

شخصیت‌های مانا در عصر بی‌قراری از کاوه بیات به بررسی مجموعه کتاب‌هایی اختصاص دارد که تاکنون ده مجلد آن انتشار یافته و شامل زندگینامه‌های شماری از اهل قلم و رجال فرهنگی معاصر است. بهاء‌الدین محلاتی، سید جعفر شهیدی، سید محمد فرزان و سید غلامرضا سعیدی برخی از عنوان‌های این مجموعه است. گفتارها و مقالات پیشه‌وری نقدی است از مجید رُهبانی بر کتاب آوازخوانِ رقص بردگان: گزیده‌ای از سخنرانی‌ها و مقالات میرجعفر پیشه‌وری (۱۳۲۴-۱۳۲۵)، ترجمه الناز انصاری و هژیر پلاسچی.

خودکشی عنوان نامه‌ای است از نیما یوشیج به علی دشتی، مدیر روزنامه شفق سرخ، به تاریخ ۱۳۰۱ که با شرحی از کامیار عابدی بازنشر شده است. چند نامه منتشرنشده از احمد شاملو حاوی چهار نامه از شاملو به مرتضی کیوان است. این نامه‌ها را پوری سلطانی برای انتشار به نورالله مرادی سپرده بود و اینک با توضیحی به قلم او منتشر می‌شود. دو نامه تاریخ ۱۳۳۱ را دارد، یکی از تهران و دیگری از گرگان فرستاده شده است.

آیا فلسفه درمانگر است؟ نوشته تام اِستِرن، ترجمه گلی امامی به بررسی افکار و نوشته‌های الن دوباتن اختصاص دارد. جهادِ آلمانی ترجمه محسن یلفانی از بخشی از رمان قطب نما نوشته ماتیاس اِنار (برنده جایزه ادبی گنکور ۲۰۱۵) است.

تعویض روغنی در طبقه سوم عنوان یادداشتی از نصرالله کسرائیان است که در آن بار دیگر تعطیلی کتابفروشی ویستا در خیابان سعادت‌آباد را دستمایه بررسی وضعیت کتابفروشی در پایتخت ایران قرار داده است.

دوازدهمین قسمت از نام‌های آثار ادبی از کجا آمده‌اند؟ نوشته گری دِکستِر، ترجمه پرتو شریعتمداری به رمان اولیس اثر جیمز جویس پرداخته است.

زری نعیمی در هزار و یک داستان نقد شش رمان و مجموعه داستان فارسی را نقد و بررسی کرده است: بارش سفره ماهی/ سروش چیت‌ساز؛ راهنما یادت نرود/ شیوا حیدری؛ شهرزاد چاه/ مژده ساجدین؛ صدای سروش/ فرهاد کشوری؛ فیلم‌نگاری یک داستان عاشقانه/ میترا عرفانی؛ و همه دختران دریا/ الهام فلاح.

سایه اقتصادی‌نیا در وقت شعر دو دفتر شعر معاصر را نقد کرده است: تسکین/ رسول پیره؛ ولی به این دیری/ سمانه کهرباییان.

در بخش معرفی کوتاه این شماره ۲۵ کتاب تازه به اجمال معرفی شده‌اند. سپس تازه‌های بازار کتاب از فرخ امیرفریار آمده است. پایان‌بخش این شماره،نمایه سال بیست ویکم جهان کتاب است.فروردین ۵ام, ۱۳۹۶ | 11 views | دسته: تازه ها IT، علمی

دورهمی شخصیت‌های یک‌سال گذشته ماهنامه قلک
دورهمی شخصیت‌های یک‌سال گذشته ماهنامه قلک

طرح روی جلد این شماره ماهنامه قلک، دورهمی و عیددیدنی همه شخصیت‌های روی جلد ماهنامه قلک در ۱۲ شماره گذشته است.

– چی‌بود؟ چی شد؟: فرآیند تبدیل گوجه به رب موضوع بخش «چی‌بود؟ چی‌شد؟» این شماره قلک است.

– کمیک استریپ «قصه‌های من و بچه‌هام»: در ماجرای این شماره «قصه‌های من و بچه‌هام» با عنوان «نان»، مامان دوست دارد پسرش بزرگ و قوی شود. برای همین یک لقمه بزرگ برای او درست کرد که حتی با دست هم نصف نمی‌شود…

– نمایش‌بازی: در این بخش از مجله، بچه‌ها به اجرای نمایشی خلاق با موضوع کاشت نهال می‌پردازند.

– «روزی که مدادشمعی‌ها قهر کردند»: در این داستان مدادشمعی‌های دانکن از دست او ناراحتند، چون خیلی از آنها کار می‌کشد، خوب رنگ‌آمیزی نمی‌کند و از خط بیرون می‌زند و…

– پشمک: در صفحه پشمک، بچه‌ها می‌توانند لطیفه‌های کودکانه بخوانند و از ته دل بخندند.

– خداجونم: در این صفحه صحبت یک درخت با خدا در قالب شعر درج شده که ناراحت است چرا بعضی‌ها به او لگد می‌زنند.

– عروسک کوکی، عیدی، بگرد و پیدا کن، هدیه‌های شما و… دیگر مطالب این شماره قلک هستند.

– نویسندگان، شاعران و مترجمان این شماره قلک عبارتند از: مریم هاشم‌پور، زهرا موسوی، شیدا میرزایی، شهرام شفیعی، منصوره عرب‌خراسانی، طیبه شامانی، مینا قنواتی و مریم زرنشان

– طرح روی جلد این شماره را مهناز سلیمان‌نژاد تصویرگری کرده است. تصویرگران و عکاسان این شماره عبارتند از: طاهره شمسی، سارا طبیب‌زاده، سید میثم موسوی، سام سلماسی، نینا تقی‌زاده، الهه بهین و ویدا کریمی.

کودکان می‌توانند از طریق نرم‌افزار «واقعیت افزوده» layar، فایل صوتی اشعار و قصه‌های قلک را به صورت رایگان تا پایان بهمن‌ماه بشنوند.

ماهنامه قلک اولین نشریه‌ای است که با هدف بهبود سبک زندگی اقتصادی و آموزش مفاهیم این حوزه به خردسالان ۳ تا ۷ سال منتشر می‌شود. امیر لعلی مدیرمسئول این نشریه است، الهام تقی‌پور مدیر داخلی و زهرا موسوی کارشناس شعر آن.

علاقه‌مندان جهت دریافت اشتراک این ماهنامه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۸۸۹۰۴۶۱۶ تماس حاصل نمایند.فروردین ۴ام, ۱۳۹۶ | 7 views | دسته: تازه ها IT، علمی

عملکرد رسانه‌ها و روابط‌عمومی‌ها در سال ۱۳۹۵
عملکرد رسانه‌ها و روابط‌عمومی‌ها در سال ۱۳۹۵

در حوزه رسانه به‌رغم توسعه روزافزون شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های اینترنتی، افزایش ضریب نفوذ اینترنت، رشد قابل‌توجه کاربران فضای مجازی و مهاجرت بخشی از مخاطبان رسانه‌های سنتی به سمت‌وسوی بهره‌گیری از رسانه‌های مبتنی بر تلفن‌های هوشمند، باید اذعان کرد هنوز هم رسانه-هایی همچون رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها و مجلات، قدرت موج‌آفرینی دارند؛ مشروط بر اینکه اصل سوژه‌یابی مناسب، پردازش و تولید محتوای اختصاصی مورد توجه قرار گیرد.

توجه به این موضوع می‌تواند نگرانی‌های ناشی از کاهش تیراژ مطبوعات و اشکالاتی که از این ناحیه، متوجه چرخه تولید، انتشار و توزیع می‌شود را به حداقل برساند.

گزارش اجتماعی یک روزنامه درباره «گورخواب‌ها»، شاهد مثال مناسبی در این زمینه است که واکنش‌ها و ابراز همدردی‌های افکار عمومی را در پی داشت و باعث موضع‌گیری بالاترین مقامات رسمی کشور شد تا جایی که برخی از وزرا و رؤسای سازمان‌های مسئول به تشریح برنامه‌هایشان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفع نیازهای گورخواب‌ها پرداختند! در سال ۹۵ عدم تاب‌آوری اقتصادی برخی از سانه‌های بخش خصوصی باعث شد تا به تعبیر دکتر مهدی محسنیان‌راد، به «مرگ زودرس» دچار شوند، ضمن آنکه سایه مشکلات کلان اقتصادی کشور بر طرح‌های مناسب معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سنگینی کرد و به دلیل تخصیص ندادن و عدم پایداری منابع مالی این معاونت، شاهد تأخیر در اجرای طرح‌های حمایتی از رسانه‌ها بودیم تا جایی که رئیس‌جهور محترم در آیین آغازین بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات که آبان‌ماه برگزار شد، برای پرداخت یارانه‌های مطبوعات وادار به موضع‌گیری و صدور دستور به سازمان برنامه و بودجه شد.

نهایی شدن لایحه نظام جامع رسانه‌ای نیز از مصوباتی است که با هدف تقویت حوزه اختیارات صنفی اصحاب رسانه برای ارائه به مجلس شورای اسلامی در دولت آماده شده است و البته درباره خروجی آن باید منتظر ماند. در سالی که روزهای پایانی آن را سپری می‌کنیم، در حوزه روابط‌عمومی همچنان نهادهای حرفه‌ای و تخصصی و بخش خصوصی، به دنبال افزایش اعتبار، ارتقای برنامه‌ها و کسب مشروعیت بیشتر بودند. به همت آنها، گردهمایی مختلف برگزار، مقالات و کتاب‌های متعدد منتشر و فعالیت‌های مستمرشان ادامه یافت.

ساماندهی بخشی از این اقدامات در فضای مجازی و راه‌اندازی رادیوهای اینترنتی و تولید محتوای حرفه‌ای از اقدامات مناسبی است که مورد حمایت روابط‌عمومی‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف دولتی و بخش خصوصی قرار گرفت. اما در کنار تمام فعالیت‌هایی که انجام گرفته است، به نظر می‌رسد نهاد روابط‌عمومی برای نقش‌آفرینی در پروژه‌های کلان کشور، راه نرفته بسیاری دارد. روابط‌عمومی‌ها باید در کنار ایفای مسئولیت و کارکردهای سازمانی خود در قالب نهادهای علمی و حرفه‌ای، توان مسئله‌یابی، تجزیه و تحلیل و ارائه راه حل در مسائل و پروژه‌های کلان کشور را داشته باشند.

محیط‌زیست، بحران آب و بحران پیش روی صندوق‌های بازنشستگی از جمله مسائل کلان هستند که روابط‌عمومی‌ها قادر به برنامه‌ریزی، اجماع‌سازی و کاهش مخاطرات آنها هستند. امید است در سال ۱۳۹۶، با کاهش نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت در دو عرصه روابط‌عمومی و رسانه، شاهد رضایتمندی بیشتر مردم از عملکرد این دو نهاد مهم اجتماعی باشیم.اسفند ۳۰ام, ۱۳۹۵ | 14 views | دسته: تازه ها IT، علمی

۲۸ اسفند؛ خبر اول روزنامه‌های صبح ایران
۲۸ اسفند؛ خبر اول روزنامه‌های صبح ایران

کیهان: بازخوانی توصیه‌های رهبر انقلاب در سالی که گذشت
اطلاعات: ظریف: اگر توافق هسته‌ای را اجرا نکنند به حالت قبل باز می گردیم
آرمان‌امروز: روحانی ۹۶ در قامت منادی صلح
آفتاب‌یزد: سال تداوم امید
شرق: ایران سرزمین ِهمیشه بهار
اعتماد: پارس جنوبی اختتامیه سال
جام‌جم: نوروز، فرصت دوستی با طبیعت
هفت‌صبح: حج برقرار شد
ایران: ایرانی‌ها به حج می‌روند
حج: اسرار کشور در دست دوتابعیتی‌ها
راه‌مردم: پیش‌بینی بازار خودرو در بهار ۹۶
جهان‌صنعت: رشد اقتصادی در مسیر امیدواری
تجارت: ترامپ کره‌شمالی را تهدید به حمله نظامی کرداسفند ۲۹ام, ۱۳۹۵ | 15 views | دسته: تازه ها IT، علمی

اینترنت ۵۸ شرکت و سازمان قطع شد
اینترنت ۵۸ شرکت و سازمان قطع شد

ایسنا نوشت: ۵۸ سازمان و شرکت دولتی و خصوصی در حالی‌که روزهای پرترافیک و پرمراجعه پایان سال را پشت سر می‌گذارند، در آخرین روزکاری سال ۱۳۹۵ به صورت ناگهانی و بدون ایجاد تمهیدات قبلی لازم برای انتقال لینک‌های رایویی فعال موجود خود به مکان دیگر، از سوی شرکت ارتباطات شهر با قطعی کامل اینترنت ملی و بین‌المللی و توقف ارایه خدمات خود به سایر سازمان‌ها، شرکت‌ها و مردم مواجه شدند.

سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی شامل وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان ثبت احوال، سازمان اوقاف و امور خیریه، هلال احمر استان تهران، سرنگ هلال احمر (سها)، سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، رویان دارو، بنیاد بیماری‌های خاص، بنیاد ۱۵ خرداد، دانشگاه آزاد اسلامی، کانون سرمایه‌گذاری سهام عدالت، صندوق بازنشستگی شرکت نفت، ایمیدرو، حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس و سازمان‌های دیگر دچار این قطعی شدند.

این شرکت‌ها در حالی‌که روزهای پرترافیک و پرمراجعه پایان سال را پشت سر می‌گذرانند به صورت ناگهانی و بدون ایجاد تمهیدات قبلی لازم برای انتقال لینک‌های رایویی فعال موجود خود به مکان دیگر، از سوی شرکت ارتباطات شهر با قطعی کامل اینترنت ملی و بین‌المللی و توقف ارایه خدمات خود به سایر سازمان‌ها، شرکت‌ها و مردم مواجه شدند.

قطعی به‌وجودآمده در شرایطی از روز چهارشنبه باعث بروز اختلال در ارایه خدمات این سازمان‌ها و شرکت‌ها مانند هلال احمر شده که با قطع سرویس‌های مربوط به فعالیت‌های تدارکاتی آن در تمام استان‌ها هم‌اکنون پخش و عرضه دارو توسط این مرکز در سراسر کشور مختل و مشکلات عدیده‌ای را برای بیماران به وجود آورده است.

اطلاعات به‌دست‌آمده حاکی از آن است که علی‌رغم پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از سوی مسوولان ارشد وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مراکز و نهادهای ذی‌ربط، با گذشت دو روز همچنان قطعی لینک‌های ارتباطی سازمان‌ها و شرکت‌های مزبور به دلیل مخالفت و اعمال نفوذ شرکت ارتباطات شهر با توجیه ساماندهی دکل‌های مخابراتی شهر تهران ادامه دارد.اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۵ | 18 views | دسته: تازه ها IT، علمی

۲۶ اسفند | تیتر یک روزنامه‌های صبح ایران
۲۶ اسفند | تیتر یک روزنامه‌های صبح ایران

اطلاعات: روحانی: به‌جای منافع جناحی به‌دنبال مصالح ملی باشیم
صاحب‌قلم: روحانی: اقدامات صورت‌گرفته در اقتصاد مقاومتی را به مردم گزارش می‌دهیم
آفتاب‌یزد: آقای حقوقدان آماده مناظره
آرمان‌امروز از قول وزیر اطلاعات خطاب به مجری تلویزیون: اجازه دهید مردم برخی مسائل را بدانند
افکار درباره طرح بدهی توتال از سوی وزیر نفت: سفره چرب زنگنه برای توتال
جام‌جم: معیشت؛ اولویت ۹۶
صدای‌اصلاحات: سبقت راست پوپولیسم از هم در جاده‌ای به‌نام افزایش یارانه‌ها
شرق: یک لشکر مقابل روحانی
کیهان: وعده‌بازی و دستاوردسازی تاکتیک انتخاباتی جریان اعتدال-اصلاحات
ایران: افزایش ۱۴/۵ درصدی حداقل مزد کارگران
خراسان: جدول افزایش ۱۴ درصدی دریافتی کارگران
کاروکارگر: حداقل دریافتی ماهانه کارگران یک میلیون و ۳۱۷ هزار تومان تعیین شد
هفت‌صبح: سه اتفاق بزرگ ملی در سال ۹۶
ابرار: روحانی به‌زودی به روسیه سفر می‌کند
اعتماد: آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراها از ۳۰ اسفند
بشارت‌نو درباره خواسته رئیس‌جمهور در آستانه روز مادر: جبران تبعیض علیه زنان
رسالت از قول آیت‌الله مکارم: دولت برای استانداران کلاس اسلام‌شناسی بگذارد
امتیاز: دوربین‌های پلاک‌خوان در کمین خودروهای سرقتی
جوان: سعودی‌ها برای اسلام‌ستیزی ترامپ دلیل تراشیدند!اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۵ | 17 views | دسته: تازه ها IT، علمی

۲۶ اسفند | پیشخوان روزنامه‌های ورزشی صبح ایران
۲۶ اسفند | پیشخوان روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

خبرورزشی: هر روزتان نوروز /ورزش‌مان پیروز
ابرارورزشی: بهترین‌های فوتبال ایران در سال ۱۳۹۵
پیروزی: بوی عیدی، بوی توپ، بوی جام
ایران‌ورزشی درباره سال ۹۶: سال صعود
خراسان ورزشی: ستاره‌های سرخ به‌صف شدند ستار‌ه‌های آبی جا ماندند!
شوت: بازگشت سرخپوشان به تیم ملی
استقلال‌جوان: شنل صدارت بر قامت آبی‌پوشان
۹۰: آدمها و اتفاقات مشکوک در بابل
گل: عالیشاه: امید نمی‌نشیند و غصه بخورداسفند ۲۷ام, ۱۳۹۵ | 17 views | دسته: تازه ها IT، علمی

سرمقاله‌های روزنامه‌های ۲۵ اسفند
سرمقاله‌های روزنامه‌های ۲۵ اسفند

حجت‌اله میرزایی . معاون اقتصادی وزیر کار  در ستون سرمقاله روزنامه شرق با تیتر«اقتصاد مقاومتی از فرمان تا اجرا»نوشت:

رروزنامه شرق، ۲۵ بهمن

اقتصاد ایران به گواه تجربه شش دهه گذشته و به‌‌ویژه سه دهه بعد از پیروزی انقلاب دارای زمینه‌های آسیب‌پذیری متعددی از شوک‌ها در برابر تکانه‌های بیرونی و درونی و تغییرات محیطی و تحولات روندهای اقتصادی اجتماعی داخلی است. از جمله در شش دهه گذشته آسیب‌های زیادی از ناحیه تغییرات در بازارهای جهانی به‌ویژه نفت و گاز، آشوب‌های منطقه‌ای در کشورهای پیرامونی و چالش‌هایی که برخی از آنان در جنگ تحمیلی مستقیما نظام اقتصادی و اجتماعی را هدف گرفته بود یا مهاجرت‌های گسترده آوارگان همسایه به داخل کشور، تغییرات ساختار و ترکیب جمعیتی، روندهای پرشتاب دانش و فناوری‌های نوین، در محیط جهانی و سایر تغییرات داخلی مهم‌ترین زمینه‌هایی بوده که نه‌تنها اقتصاد را آسیب‌پذیر کرده، بلکه در موارد متعددی برنامه‌های توسعه و سیاست‌های مصوب را از مسند تعیین‌کنندگی به زیر کشیده است.

این‌ها عامل اصلی تعیین ویژگی‌های شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی شده است. در واقع این شوک‌ها باعث شده برنامه‌ها بی‌‌اثر شوند؛ بلایای طبیعی، تغییرات یا نوسانات شدید در بازارهای نفت و گاز و درآمدهای ارزی کشور، تحریم‌ها، آشوب‌های منطقه‌ای و.. از این موارد هستند و سبب شده‌اند چندین برنامه توسعه از همان ابتدا به‌دلیل تغییرات شدید اجرانشدنی شوند. ازاین‌رو برخورداری از یک اقتصاد مقاوم یا مقاوم‌سازی اقتصاد برای تاب‌آوری در مقابل این تکانه‌ها، ‌روندها و تغییرات پرشتاب، ‌پیچیده، چندبعدی و شبکه‌ای به یک ضرورت بنیادی و یک هدف کلیدی قبل از هر برنامه توسعه‌ دیگری در ایران تبدیل شده است. اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک رویکرد رهایی‌بخش و برخوردار از خردمندی و تدبیر آینده‌نگر از سال ٩٢ از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان یک گفتمان جدید در فضای سیاست‌گذاری اقتصادی و اجتماعی ایران مطرح شد و با پیگیری و تدبیر ایشان در سال ٩۵ به یک دستور کار اجرائی و برنامه عملیاتی برای دولت یازدهم تبدیل شد. دولت یازدهم که از آغاز فعالیت خود با وضعیت بی‌ثبات، رکود تورمی عمیق، نااطمینانی شدید در محیط جهانی و ناکارآمدی بی‌سابقه نظام تدبیر کشور فعالیت خود را آغاز کرد، این گفتمان جدید را به‌عنوان یک رویکرد رهایی‌بخش در دستور کار خویش قرار داد و در سال ٩۵، با تدوین ١٢ برنامه عملیاتی و نزدیک به ١٢٠ پروژه، مسیر مقاوم‌سازی اقتصاد علمی را در پیش گرفت. بی‌شک تا تحقق آنچه در سیاست‌های کلی و راهبردهای ابلاغی

مد نظر بوده، راه درازی در پیش است؛ اما تجربه همین یک سال به‌خوبی نشان داد می‌توان با تغییر رویکرد، بینش و جهت‌گیری‌های کلیدی در سطوح بخشی و منطقه‌ای و در برش‌های توسعه‌ای کلان و خرد به آینده‌ای روشن و مبتنی بر اقتصاد مقاوم در مقابل تغییرات پیش‌گفته امیدوار بود.

  • جبهه‌ای برای تفرق!

روزنامه اعتماد در ستون سرمقاله‌اش نوشت:

روزنامه اعتماد،۲۵ اسفند

هنگامی که به عنوان یک ناظر بی‌طرف به امور سیاسی و فعالیت‌های گروه‌ها و احزاب موجود نگاه می‌کنیم از نحوه رفتار اصولگرایان تعجب می‌کنیم که پس از گذشت ٣٨ سال از انقلاب مرتکب رفتارهایی می‌شوند که گویی افراد تازه‌واردی در سیاست هستند. قصد تحقیر و تخفیف نیست، ولی خب حداقل این انتظار را باید داشت که این مجموعه سیاسی در سطح بالاتری از رفتار سیاسی عمل کنند. مساله فقط ناشیگری در رفتار سیاسی نیست، مساله اصلی این است هنگامی که یک گروه سیاسی قادر به برنامه‌ریزی و سازماندهی یک کنش سیاسی عادی نیست، چگونه می‌خواهد کشور را اداره کند؟ آیا انتظار دارند که مردم به آنان رأی دهند؟ از این مقدمه که بگذریم رفتار جمنا (جبهه مردمی نیروی انقلاب) برای رسیدن به یک نامزد واحد جهت شرکت در انتخابات به صورت کاریکاتوری از یک اقدام سیاسی در آمده است که در ذیل به مواردی از آن پرداخته می‌شود.

١ـ نخستین مورد این است که این جبهه چه برنامه‌ای برای اداره کشور دارد؟ در یک کلام هیچ. اینکه بگوییم اقتصاد مقاومتی را قبول داریم یا به اصول قانون اساسی تمسک کنیم، مشکلی را حل نمی‌کند، چرا که در این موارد اختلاف نظری میان گروه‌های سیاسی وجود ندارد. بنابراین آنان فاقد هرگونه برنامه‌ای هستند. به همین دلیل تاکنون در این‌باره متن روشنی ارایه نکرده‌اند.

٢ـ نکته بعدی این است که وحدت را از خلال نشست و برخاست در یک جلسه که معلوم نیست افرادش به چه نسبتی و از کجا انتخاب شده‌اند، محقق نمی‌کنند. بلکه وحدت باید در عینیت اجتماعی و ذهنیت طرفداران شکل بگیرد.

در حالی که برای این جبهه هیچ عینیت و ذهنیت مشترکی نمی‌توان برشمرد. هرچه هست گروه‌های طالب قدرتی هستند که هرکدام می‌کوشند از فضای موجود به نفع خود بهره‌برداری کنند. تنها وجه مشترک آنان مخالفت با دولت فعلی است و البته علاقه به رییس‌جمهور شدن بسیاری از آنان هم هست. چنین وجه مشترکی برای رسیدن به وحدت کفایت نمی‌کند. اتفاقا می‌تواند مبنای تفرق و شکاف باشد.

٣ـ بهترین دلیل برای اثبات رفتار کاریکاتورگونه این جبهه، نحوه اعلام نامزد برای ریاست‌جمهوری است. اول اینکه اگر آنان یک جبهه یا حزب واحد و متحد هستند، باید نامزدهای مذکور در کنار یکدیگر رقابت کنند و نشان دهند که کدام‌شان و به چه دلیل بر دیگری برتری دارند؟ و الا اگر قرار باشد که هرکدام آنان، طرفداران خاص خود را داشته باشند و چشم بسته از نفر موردنظر خود حمایت کنند، این کار را رسیدن به نامزد مشترک و واحد نمی‌نامند.

۴ـ آنان در ابتدا گفتند که ١٠ نفر را به صورت رأی‌گیری به عنوان نامزد مرحله اول انتخاب خواهند کرد. ولی اکنون و پس از گذشت دو هفته، بجای ١٠ نفر ١۴ نفر را معرفی کرده‌اند! یعنی حتی زورشان به ۴ نفر بعد از نفر دهم نیز نرسیده و آنان را هم در لیست گذاشته‌اند تا بلکه آتش اختلافات در این مرحله زبانه نکشد. غافل از اینکه اگر این چهار نفر به آرای داده شده حتی در این مرحله تمکین نکنند، در مرحله بعد به چه دلیل باید تمکین کنند؟ به علاوه در مرحله نهایی ٩ نفر دیگر چرا باید در برابر رای نفر اول تمکین کنند؟ جبهه مذکور حتی نتوانسته است سیاهه این ١۴ نفر را برحسب آرای کسب شده منتشر کند. چون از الآن آتش اختلافات را شعله‌ور می‌کرد و چنین نیز کرد. اخبار ضد و نقیض از اعضای اصلی این جبهه درباره لیست اعلام شده، به تنهایی برای اینکه اعلام شود این اقدام وحدت‌ساز از ابتدا شکست خورده و متفرق متولد شده، کافی است.

جالب اینکه بسیاری از نامزدهای احتمالی منتظر اعلام نتیجه نمانده‌اند و شال و کلاه کرده و عازم سفرهای استانی شده‌اند! اینها افرادی هستند که حضور خود را در این جبهه مصداق هم فال و هم تماشا دانسته‌اند. به این معنا که نفس حضورشان و طرح نام آنها، موجب تبلیغات برای آنان می‌شود و هیچ ضرری را متوجه آنان نمی‌کند و گرفتن تعهد و کنار رفتن در برابر نامزد واحد نیز یک امر صوری است که کسی به آن متعهد نخواهد ماند. همه اینها در شرایطی است که برخی از این جناح به کلی خود را از این جبهه کنار کشیده‌اند. طرفداران احمدی‌نژاد که ساز خود را می‌زنند، مجموعه طرفداران رییس مجلس که خود را به کلی از آنان دور کرده است. برخی دیگر از آنان مثل جبهه پایداری از الان دبه در آورده‌اند و سازوکار رسیدن به این وحدت را مورد سوال قرار داده‌اند. حال پرسش این است که اگر فرض کنیم که جبهه مذکور به نامزد واحد برسد، چگونه می‌خواهد با روحانی رقابت کند؟ در حالی که نه برنامه دارند و نه انسجام و نه حتی همه اصولگرایان را پوشش می‌دهند. احتمال پیروزی در چنین شرایطی تعلیق به محال است، البته مشروط بر اینکه به نامزد برسند که این نیز تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد.

وحشت از آن یک قدم باقی مانده!

روزنامه کیهان در ستون سرمقاله‌اش نوشت:

روزنامه کیهان، ۲۵ اسفند

صدور حکم آزادی فرعون مصر، دهن‌کجی به انقلاب این کشور بزرگ و متمدن آفریقایی بود. انقلابی که عمر آن با کودتای ارتش مصر به دوسال هم نکشید و مصادره شد. دیروز وکیل مدافع «حسنی مبارک» اعلام کرده، طی یکی دو روز آینده، موکلش از زندان آزاد خواهد شد! فرزندان دیکتاتور مصر نیز پیش از این آزاد شده‌اند.

وقوع این فاجعه اما همزمان شده با ششمین سالگرد انقلاب بحرین و دهمین محاکمه به تعویق افتاده شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین. راز اینکه چرا انقلاب کشور کوچکی مثل بحرین با وجود حمایت‌های نامحدود آل سعود و غرب از حکومت نامشروع آل خلیفه، هنوز زنده می‌ماند اما انقلاب کشوری به بزرگی مصر سرنوشتش می‌شود «زندانی شدن محمد مرسی و آزاد شدن حسنی مبارک» چیست؟ انقلاب مصر، تونس، لیبی و باقی کشورها از انقلاب بحرین چه کم داشت که یا مصادره شد یا به محاق رفت؟ چرا انقلاب بحرین هنوز با قدرت ادامه دارد و آل خلیفه جرئت تعدی به رهبر این انقلاب یعنی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم را ندارد اما حکم اعدام محمد مرسی، تنها رئیس جمهور قانونی و منتخب تاریخ مصر، صادر شده و هر لحظه احتمال اجرای آن وجود دارد؟ چه اتفاقی افتاده که مصر در کسری از ثانیه حکم اعدام ۳۰۰۰ اخوانی را صادر، اخوان المسلمین را منحل و تمام دارایی و اموال این جنبش اسلامی را مصادره می‌کند و آب از آب تکان نمی‌خورد اما، «مثلث شوم» عبری، عربی و غربی با وجود تمام این جنایات، حریف انقلابیون کشوری کوچک به نام بحرین نمی‌شوند؟

دیروز جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم با واکنش بی‌نظیر مردم این کشور چند صد هزار نفری، برای دهمین بار به تعویق افتاد. این یعنی آل خلیفه با وجود اعدام‌های ناجوانمردانه چند ماه گذشته و تبعید صدها نفر از شیعیان و واردات انسان از کشورهای فقیر آفریقایی و آسیایی، برای تغییر بافت جمعیت، نتوانسته دل مردم بحرین را خالی کرده و انقلاب مسالمت آمیز آنها را به سرنوشت انقلاب مصر و … تبدیل کند. میزان خشونت آل خلیفه در مواجهه با انقلابیون بحرین هم کمتر از خشونت ارتش مصر در جریان سرکوب معترضان نیست. صدها نفر از مردم بحرین با گلوله‌های ساچمه‌ای و به عمد نابینا شده‌اند، شمار زیادی از انقلابیون نیز تیرباران شده یا در خیابان‌ها اعدام شده‌اند. زندان‌های مخوف آل خلیفه نیز مملو از جوانان انقلابی است که در حال شکنجه یا بازجویی از سوی بازجویان اسرائیلی و انگلیسی است.

 بحرین کشور بسیار کوچکی است با جمعیت اکثریت شیعه که عده‌ای بیابانگرد وهابی ساکن بیابان‌های نجد، با کمک انگلیس بر آن مسلط شده‌اند. لشکری از کشورهای مرتجع عربی، انگلیسی آمریکایی نیز در این کشور، شبانه روز در حال فعالیت علیه انقلابیون هستند. مردم بحرین نیز زخم‌های زیادی طی شش ساله گذشته خورده‌اند و به حق، جزو مظلوم‌ترین ملت سرکوب شده جهانند. اگر به تعداد جمعیت معترضان هم باشد، جمعیت کل بحرین، حداکثر چیزی بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر است اما مصر چیزی حدود۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد. قطعا در جریان انقلاب مصر چند میلیون نفری به خیابان‌ها می‌آمدند. اما راز پایداری مردم و انقلاب بحرین در چیست؟ بخوانید:

۱- بدون تردید، نقش پررنگ دین، مرجعیت و روحانیت در کنار رهبری باهوش، معتقد و راسخ و از همه مهمتر، رعایت اصل «فاصله گرفتن از غرب»، جزو مولفه‌های اصلی انقلاب بحرین است که در انقلاب‌های دیگر کشورها یا نبوده یا بسیار کمرنگ بوده است. همین مولفه‌ها، انقلاب بحرین را از انقلاب‌های سایر کشورهای عربی و آفریقایی متمایز کرده است. شیخ عیسی قاسم از مجتهدین طراز اول شیعه در بحرین است که انقلاب بحرین را از داخل خانه محقر و محاصره شده خود در منطقه «الدراز» هدایت می‌کند و مردم این کشور نیز به وی و انقلابش ایمان و اعتقاد دارند. جای رهبری دینی و مقتدر در برخی از انقلاب‌های منطقه و آفریقا، خالی بود. رهبری که از آن مثلث شوم فاصله بگیرد. محمد مرسی به عنوان رهبر انقلاب مصر،  برای شیمون پرز نامه می‌نویسد و او را «برادر عزیزم» خطاب می‌کند و با سعودی‌ها فالوده می‌خورد و …

 ۲- این «مثلث شوم» اما، هر یک از انقلاب‌ها را با فرمول خاص خود، از مدار خارج یا موقتا خاموش کرده است. آنها یا با استفاده از دلارهای نفتیِ شیوخ عرب و راه انداختن قائله تروریست‌های داعش در عراق و سوریه، «امنیت و حفظ جان» را تبدیل به اولویت نخست مردم کردند تا فعلا، هوس دموکراسی و آزادی به سرشان نزند؛ یا با فریب رهبران این انقلاب‌ها و جلب اعتماد آنها، در موعد مناسب از پشت به آنها خنجر زده و انقلاب را از صاحبان ساده لوحشان دزدیده‌اند. اما این فرمولها، به دلیل ویژگی‌های انحصاری رهبران انقلاب بحرین، در این کشور جواب نمی‌دهد. آن مثلث شوم به دنبال حفظ آل خلیفه است بنا بر این راه انداختن قائله داعش برای این کشور منتفی است؛ ضمن اینکه، فاصله گرفتن از غرب، جزو «مانیفست» انقلابیون بحرین است.

۳- وقتی آل خلیفه اعلام کرد، محاکمه شدن شیخ عیسی قاسم در روز سه شنبه (دیروز)، «قطعی» است و حکم تبعید او به ترکیه در همین روز صادر خواهد شد، مردم وصیت‌نامه‌های خود را نوشتند، کفن‌هایشان را به تن کردند و روی پرچم هایشان نوشتند «آماده شهادتیم.» مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس و مرگ بر آل سعود نیز شد، شعارشان. مردم ۲۴ ساعته اطراف منزل شیخ عیسی قاسم حلقه زدند و نماز و غذا و استراحت و …. را هم در همان محل بجا آوردند. به عبارت بهتر، حتی یک لحظه رهبرشان را تنها نگذاشتند. اتحاد ناگسستنی مردم بحرین با روحانیت، مرجعیت و رهبری، برای دهمین بار، آل خلیفه و صاحبانش را مفتضح کرد. مسئله مهمی که در انقلاب‌های دیگر دیده نشد.

۴- انقلابیون بحرین برای خود خطوط قرمز دارند. آن هم خطوط قرمز مشخص و واحد. شیخ عیسی قاسم، خط قرمز بحرینی هاست. بحرینی‌ها می‌گویند انقلاب مسالمت‌آمیز آنها تا زمانی مسالمت آمیز خواهد ماند که رهبر و مرجعشان، در سلامت و در بحرین باشد. در غیراین صورت، همچون مردم یمن، وارد فاز مسلحانه شده، بلایی را که انقلابیون در یمن یا در خود عربستان بر سر آل سعود آورده‌اند، بر سر آل خلیفه خواهند آورد. در انقلاب مصر، هر دسته و گروه، خط قرمز خود را داشت و رهبر این انقلاب نیز خطوط مخصوص خود را داشت! پراکندگی و بی‌برنامگی در کنار رهبری ضعیف، کار انقلاب مصر را یکسره کرد. انقلابیون بحرین اما مثل انقلابیون یمن، شعارها و اهداف مشترک و واحدی دارند. تنها تفاوت انقلاب این دو کشور این است که، انقلاب یمن یک قدم جلوتر است. آل خلیفه می‌داند، در صورت عبور از این خط قرمز،  انقلاب بحرین نیز یک قدم جلوتر خواهند آمد و آن چیزی نیست جز، ورود به فاز مسلحانه!

مخلص کلام این که، راز ۶ ساله شدن انقلاب بحرین را اگر دوری از آن «مثلث شوم» بدانیم، راز به تعویق افتادن ده باره محاکمه شیخ عیسی قاسم، وحشت آل خلیفه از همان یک قدم باقی مانده است.

  • گریز صدا و سیما از بی طرفی

محمد‌هاشمی فعال سیاسی در ستون سرمقاله روزنامه ایران نوشت:

روزنامه ایران، ۲۵ اسفند

براساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی و تفسیری که امام راحل از این اصل داشتند، صدا و سیما باید نسبت به جریان‌های سیاسی و قوای سه گانه کشور بی طرف باشد. اما اتفاقاً آنچه اکنون از صدا و سیما دیده نمی‌شود، همین بی‌طرفی است. در گذشته، مطابق این اصل ، صدا و سیما زیر نظر مشترک قوای سه‌گانه اداره می‌شد که چگونگی این اداره نیازمند تفسیر بود. امام خمینی(ره) در تفسیر این اصل فرمودند که اداره صدا و سیما زیرنظر قوای سه‌گانه، به این معنا نیست که این رسانه از یک قوه بیشتر تجلیل کند یا از مطالب یک قوه علیه قوه یا قوای دیگر استفاده شود، بلکه صدا و سیما باید نسبت به قوا و جریان‌ها، بی طرف و مستقل باشد. علت تأکید بر بی طرفی، این واقعیت است که صدا و سیما رسانه‌ای ملی و متعلق به عموم ملت ایران است و به قوه، قشر، جناح و یا گروه خاصی تعلق ندارد. در این صورت، انتظار بحق آن است که صدا و سیما مشی بی طرفانه‌ای در پیش بگیرد. اما اکنون نه تنها این رسانه بی طرفانه عمل نمی‌کند، بلکه در روابط میان جناح‌ها ورود کرده و در مواردی همچون انتخابات، به مثابه یک جناح سیاسی عمل می‌کند. در این صورت آنچه مغفول می‌ماند، ماهیت صدا و سیما به عنوان یک رسانه است؛ ساختاری که تنها وظیفه آن، اطلاع‌رسانی است و داوری و تصمیم‌گیری به عهده مردم گذاشته می‌شود. اکنون در غیاب ماهیت حرفه‌ای صدا و سیما به مثابه یک رسانه، این سازمان تلاش می‌کند نظر مخاطبان را نسبت به یک جناح یا نامزد انتخاباتی، تغییر بدهد؛ نامزد یا جریانی را ترویج کند و در مقابل، جریان یا نامزدی را تخریب.

این سیاست مقابل رویکرد بی‌طرفی مورد انتظار قرار دارد، اما به دشواری بتوان پذیرفت که چنین سیاستی از سوی یک گروهی خاص یا عوامل کارگزاری همچون تهیه‌کننده و مجری تدوین شده باشد. زیرا برنامه‌سازی در صدا و سیما، براساس سیاستگذاری و استراتژی کلی صورت می‌گیرد و تدوین این سیاست و استراتژی در حوزه اختیار رده‌های پایین این سازمان نیست. به همین دلیل است که رفت و آمد مدیران در این سازمان، در رویکرد آن نسبت به دولت‌ها یا جریان‌های سیاسی تغییری ایجاد نمی‌کند. چنان که با تغییرات مدیریتی صدا و سیما، رفتار آن نسبت به دولت یازدهم، همان است که از ابتدا بوده است، رفتاری بیگانه با اصل بی طرفی رسانه‌ای. براساس این واقعیت است که می‌توان دریافت چرا از صدا و سیمایی که بنا به تعریف باید ملی باشد، تنها صدای اصولگرایانه به گوش برسد. در این صورت، نه تنها اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در این رسانه جایی ندارند و دیدگاه‌های آنان بازتاب داده نمی‌شود، بلکه این رسانه به خود حق می‌داد که در قبال شخصیت‌های ملی چون مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی نیز بی اخلاقی و بدرفتاری پیش بگیرد.

رویکرد این رسانه نسبت به دولت یازدهم نیز جناحی و مبتنی بر برجسته کردن نیمه خالی لیوان است. باوجود اینکه در دولت قبل نابسامانی‌های بسیاری در کشور وجود داشت، اما صدا و سیما نه تنها پرده‌پوشی می‌کرد، بلکه تلاش می‌کرد آن مشکلات را به گونه‌ای توجیه کند یا خوب جلوه دهد. در دولت فعلی با وجود اقدامات مثبت بسیار و دستاوردهای آشکار، اما صدا و سیما تلاش می‌کند نکات منفی را برجسته کند و از کنار نکات مثبت بگذرد. از مهم‌ترین موارد عبور از کنار دستاوردهای دولت، در مسأله برجام به وقوع پیوست که رفتار این رسانه در تریبون دادن به مخالفان برجام، حیرت ناظران را به دنبال داشت.

با وجود همه این واقعیت‌ها، پرسش امروز، نه چرایی بی‌طرف نبودن این رسانه، بلکه چرایی تداوم سیاست‌های غلط گذشته است. زیرا دو انتخابات ۹۲ و ۹۴ به روشنی آشکار کرد که نه تنها داوری مردم بر ارزیابی‌های صدا و سیما مبتنی نیست، بلکه تخریب‌های این رسانه نمی‌تواند در عزم آنان در گرایش به جریانی خاص خلل وارد کند. اما این رسانه دو پیام مهم مردم را نشنید و نتیجه این شد که امروز صدا و سیما بخش زیادی از مخاطبان خود را از دست داده است که این معنایی جز از دست دادن اعتماد ملی ندارد. زیرا مردم، امروز به انواع رسانه‌ها دسترسی دارند و این دسترسی، در نهایت به یأس آنان از رسانه‌ای منجر می‌شود که بنا به تعریف باید ملی باشد.اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۵ | 17 views | دسته: تازه ها IT، علمی

جنگ با رسانه‌ها و کسب‌وکارهای جدید
جنگ با رسانه‌ها و کسب‌وکارهای جدید

در این پرونده به این موضوع اشاره شده است که توسعه روزافزون فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی و ورود برنامه‌های جدید مبتنی بر تلفن‌های همراه هوشمند، تغییرات اجتماعی و اقتصادی زیادی به‌وجود آورده است. در یک سال گذشته رویدادهای فضای مجازی پرحاشیه‌ترین موضوعات رسانه‌ای کشور بودند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

– درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و ضعف صداوسیما در رقابت با اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های برخط
– حادثه پلاسکو و حاشیه‌های اطلاع‌رسانی و تأیید و تکذیب‌های آن
– اعتراض تاکسیرانی تهران نسبت به فعالیت «اسنپ» و «تپ‌سی»
– اعتراض اتحادیه مشاوران املاک به فعالیت سایت‌های «دیوار» و بسیاری سایت‌های مشابه
– اعتراض صنوف مختلف به فعالیت‌های فروش در سایت‌های «دیجی‌کالا»، «بامیلو» و…
– اعتراض برخی نهادها به فروش‌ کالاها در کانال‌های تلگرامی و صفحه‌های اینستاگرام و….

ماهنامه مدیریت ارتباطات به این موضوع اشاره کرده است که در چنین شرایطی، نگرانی‌ها از محدود شدن فعالیت‌های رسانه‌ای و تجاری بر بستر نرم‌افزارهای تلفن همراه و فضای برخط بسیار جدی احساس شده و می‌شود. اعتراض برخی صنوف و حتی تهدیدهای برخی نهادهای دولتی و حاکمیتی مبنی بر لزوم محدودسازی این برنامه‌ها شرایط بی‌ثباتی بر این فضا ایجاد کرده است.

در این شماره تلاش شده به این پرسش‌ها پاسخ داده شود که آیا می‌توان رسانه‌ها و کسب‌وکارهای جدید را محدود کرد؟ آیا کسب‌وکارهای سنتی می‌توانند با تغییرات شیوه‌های کسب‌وکار مبتنی بر فضای اینترنتی و برخط مقابله کنند یا اینکه باید خود را با این تغییرات مطابقت دهند و تغییراتی در شیوه‌های تجارت خود به‌وجود آورند؟ سؤال اساسی مهم دیگر این است که آیا فیلتر یک نرم‌افزار یا مسدود کردن آن در شرایطی که هر روز تعداد زیادی نرم‌افزار جدید وارد بازار می‌شود، راه‌حل خردمندانه‌ای است یا خیر؟

عناوین این پرونده عبارتند از:

– تبعات اجتماعی و اقتصادی رسانه‌ها و نرم‌افزارهای مبتنی بر تلفن‌های هوشمند هر روز بیشتر می‌شود: تقابل سنتی‌ها با شیوه‌های نوین کسب‌وکار
– کسب‌وکارهای جدید، رسانه‌های جدید/ رضا نامی
– آیا مخاطبان امروز بیش از همیشه از عرصه رسمی رسانه‌ای فاصله گرفته‌اند؟: خیزش رسانه‌های کاربرمحور برای سیطره بر بازار پیام/ الناز نیک‌دهقان
– سیاست‌گذاران کنار مردم بایستند؛ نه روبه‌روی آن‌ها/ پدرام الوندی
– حقوق نرم رسانه‌های نوین/ احمد کارخانه
– رسانه‌های جدید، مواجهه یا مقابله؟/ جواد افتاده

در شماره جدید ماهنامه مدیریت ارتباطات به موضوعات متعدد دیگری نیز پرداخته شده است:

  • سرمقاله: نگاه اجمالی بر عملکرد رسانه‌ها و روابط‌عمومی‌ها در سال ۱۳۹۵- امیرعباس تقی‌پور
  • یادداشت‌ها و میزگرد:

– نگاهی به کتاب «گفت‌وگوهای برگزیده آیندگان»: گفت‌وگوهای گذشتگان/ سیدفرید قاسمی
– انسان همان گفتمان است/ حسن بشیر
– نگاهی به مفهوم تحلیل تراکنشی در حوزه‌ علوم ارتباطات/ پویا نعمت‌اللهی
– بصری‌سازی محتوا در ارتباطات: درک تفاوت بصری‌سازی داده‌ها با گرافیک اطلاع‌رسان (اینفوگرافیک)/ مریم سلیمی
– میزگرد نقد و بررسی سیاست‌های فرهنگی در فضای مجازی: نگاه مداخله‌گر و دولتی به فضای مجازی داریم/ محمدصادق افراسیابی
– نگاهی به کتاب «تاریخ توفیق؛ سرگذشت طنز در مطبوعات ایران» نوشتۀ سیدمسعود رضوی: شناخت‌نامه طنز معاصر ایران/ منوچهر دین‌پرست
– نقدی بر کتاب سواد رسانه‌ای پایه دهم: لزوم گذر از مرحله تحلیل متون رسانه‌ای به تولید/ مانیا عاله‌پور
– استفاده نوجوانان از شبکه‌های اجتماعی: دورویِ یک سکه/ مترجم: زهرا علی‌دوست
– کارشناسان در گفت‌وگو با «مدیریت ارتباطات» بررسی کردند: رکود سینما و رسانه کودک در ایران/ علی فراهانی
– کودکان به شکلی ناخودآگاه به دنبال تصاویر خشن هستند/ فرهاد مطلایی
– بازی دو سویه رسانه‌ها با کودکان/ مترجم: نازنین مهری

  •   اقتصاد: راهکارهای اقتصادی برای تداوم حیات رسانه‌ها

– چرخ لنگ‌لنگان مطبوعات سنتی و رسانه ملی/ معصومه رشیدی- شکوفه کریمی
– در وادی ذهن خلاق و اعجاز کلمات، نشریات تخصصی می‌مانند/ ندا عبدی
– رسانه و مدل‌های کسب‌وکار/ فاطمه پورمعصوم
– کارآفرینی در رسانه، فناوری‌های دیجیتال و همگامی با تغییرات/ مریم حاج‌محمدی
– سیاوش صلواتیان، مدرس مدیریت رسانه: مخاطب فقط مهم نیست، مخاطب همه‌چیز است/ فاطمه پورمعصوم- سمانه مهرپرور

  • فرهنگ: چالش‌های صنعت نشر در مواجهه با کپی‌رایت

– میزگرد چالش‌های قانون کپی‌رایت در ایران با حضور مسعود پایدار، مدیر «نشر کتاب دانشگاهی»، مهدی عمرانلو، مدیر انتشارات «آوند دانش» و فرهاد تیمورزاده، مدیر انتشارات «تیمورزاده»: نیاز صنعت نشر به نیروی آکادمیک و آمادگی در عرصه بین‌المللی/ ساره گودرزی
– فرزاد فربد، مدیر انتشارات پریان از مزایای خرید رایت می‌گوید: سیاست‌گذاری حرفه‌ای زمینه‌ساز رشد صنعت نشر/ ساره گودرزی
– گپ‌وگفتی درباره کپی‌رایت با رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران: دولت برای ناشران کپی‌رایت امتیازات ویژه قائل شود

مدیریت ارتباطات هر ماه به مدیرمسئولی امیرعباس تقی‌پور و سردبیری امیر لعلی با قیمت ۷۰۰۰ تومان منتشر می‌شود. علاقه‌مندان جهت دریافت اشتراک سالیانه با شماره ۸۸۹۰۴۸۸۲-۰۲۱ تماس بگیرند. امکان خرید و مطالعه تمام شماره‌های ماهنامه از لینک http://www.magiran.com/cmmagazine وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی cm_magazine@ مراجعه کنید. در ضمن همراه اولی‌ها می‌توانند با ارسال عدد ۴۶۴ به شماره ۳۰۷۰۷۵۷ با دریافت اپلیکیشن مربوطه، این ماهنامه را تهیه و مطالعه کنند.اسفند ۲۵ام, ۱۳۹۵ | 13 views | دسته: تازه ها IT، علمی